Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

Aktualności

fot. Shutterstock

Labradory z genem łakomstwa?

05-05-2016

Kto nie pamięta słynnego szalonego Marleya? Labrador retriever to jedna z ulubionych ras. Powstają o niej książki i filmy. Psy tej rasy są często słodkimi tłuścioszkami. Czy to tylko nasza, ich właścicieli wina? Ostatnie badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem specjalistów z uniwersytetu w Cambridge wskazują, że skłonność do łakomstwa, a w efekcie do nadwagi może być u labradorów uwarunkowana genetycznie.

Labradory retrievery są znane ze swej skłonności do objadania się, ale najnowsze badania wskazują, że są łakomczuchami z powodu genetycznej mutacji. Badając DNA labków, naukowcy odkryli, że ponad 20 proc. z nich jest nosicielami genów predysponujących do podjadania i w efekcie do nadwagi, informuje portal Sciencedaily.com.

Labki plasują się w pierwszej trójce najpopularniejszych ras w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych od lat znajdują się na czele rankingu, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Niestety w związku ze skłonnością do otyłości chorują często na cukrzycę i serce. By dowiedzieć się, skąd bierze się ta skłonność, zespół naukowców ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pod kierunkiem specjalistów z uniwersytetu w Cambridge przyjrzał się profilowi genetycznemu labków. Analizowano różnice w DNA 18 szczupłym i 15 otyłym psom tej rasy. Skupiono się na fragmentach trzech genów, które wcześniej zostały uznane za odpowiedzialne za otyłość u myszy. Dwa z nich odpowiadają też za nadwagę u ludzi. Okazało się, że odmiana jednego z genów częściej występuje u otyłych labków niż u szczupłych.

By zbadać skutki działania tej mutacji naukowcy przebadali 310 labradorów i przy uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć i to, czy zwierzak został wysterylizowany, okazało się, że psy z jedną mutacją genu sprzyjającego teoretycznie otyłości były średnio cięższe o 1,9 kg od tych, u których owa mutacja nie wystąpiła, a w wypadku zwierzaków z dwoma mutacjami ta różnica w wadze wynosiła 3,8 kg.

Co ciekawe, gdy zbadano DNA 38 innych ras, mutacja genu wystąpiła tylko u flat coated retrieverów. - Ma to sens, ponieważ flat coated retrievery są bliskimi krewnymi labradorów, pochodzą od wspólnego przodka: St. John's water doga - mówi Eleanor Raffan, członkini zespołu badaczy. Ta ostatnia rasa używana była przez rybaków do wyciągania sieci z rybami z lodowatych wód w okolicach Nowej Fundlandii. St. John's water dogs mogły być nosicielami mutacji genu, a przez to jeść więcej i łatwiej przetrwać w lodowatej wodzie. Poza tym takie zwierzaki łatwiej szkolić za pomocą smakołyków, a w związku z tym mogły być one popularniejsze wśród hodowców i w ten sposób gen mógł zostać przekazany współczesnym rasom. Potwierdzałyby to również inne wyniki badań - 76 proc. z 81 badanych labradorów asystentów miało przynajmniej jedną kopię genu odpowiedzialnego za otyłość. Takie psy przechodzą ostrą selekcję, a ich szkolenie opiera się w dużym stopniu na nagrodach w postaci smakołyków.

To nie koniec badań, bo jak zauważają naukowcy, są też psy otyłe, które nie mają mutacji genu odpowiedzialnego za to, a także takie, które mają mutację genu, ale są szczupłe, ponieważ są dobrze prowadzone przez właścicieli. MC

 
 

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0.0
Wiadomości:
Labradory na żołnierski stres
Amerykanie wymyślili sposób na to, jak pomóc żołnierzom walczącym w Iraku pokonać stres. Z misją specjalną pojadą tam dwa czarne labradory Boe i Budge.
Labrador wyprowadza na spacer jamnika
Codzienne spacery z psem to jeden z obowiązków troskliwego i odpowiedzialnego opiekuna czworonoga. Nie każdy ma w rodzinie zmienników, kiedy sam nie ma siły wyprowadzić psa. Może ten zabawny labrador retriever prowadzący jamnika nadawałby się na pomocnika?
Labrador opiekuje się autystycznym chłopcem nawet w szpitalu
W szpitalu dziecięcym w Wellington w Nowej Zelandii przebywał na badaniach 9-letni chłopiec, dotknięty autyzmem James. Nawet w takim miejscu nie opuszczał go na krok jego pies asystent, labrador Mahe. Zdjęcie pokazuje, jak niezwykła więź połączyła te dwie istoty....
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 1
  • 2016-06-14 13:38:23
    ~Zuzia

    Duży wpływ na zdrowie maja nie tylko geny ale karma dla psów. Warto wziąć pod uwagę co dajesz do jedzenia i skąd. Ja od kilku lat podaje pokarm dla psów z http://www.weterynek.pl/pies, ponieważ zawierają najwięcej odżywczych składników i nie ma skutków ubocznych w postaci nadwagi.