Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

Aktualności

fot. Shutterstock

Sucha karma dla każdego! Jakie są jej zalety?

Aleksandra Więcławska

17-11-2016

Zdarza się, że nasz pies to niejadek, któremu niewiele rzeczy smakuje, a już na pewno nie sucha karma. Co wtedy zrobić?

Jeśli pies był przyzwyczajony do jedzenia przygotowywanego w domu, a zależy nam na tym (z różnych względów, np. zdrowotnych – gdy lekarz weterynarii zaleci karmienie specjalną karmą weterynaryjną), by pupil zaczął jeść suchą karmę, musimy go przestawić na nowy sposób żywienia.

Na początku dobrze jest mieszać karmę domową z suchą. Trzeba tylko pamiętać, by każdego dnia zmieniać proporcje, to znaczy: zacząć od odrobiny suchej karmy w misce z gotowaną strawą, a potem stopniowo zwiększać objętość suchego jedzenia, jednocześnie zmniejszając ilość pokarmu domowego, aż nastąpi moment, gdy w misce będzie już tylko sucha karma. Cały proces powinien trwać od kilku do nawet kilkunastu dni.

Można spotkać psy, które nie chcą jeść żadnej suchej karmy. I nic tu nie daje zmienianie rodzajów ani smaków. A ponieważ tłuszcz generalnie jest postrzegany przez zwierzęta jako składnik o wysokiej smakowitości, więc jeżeli polejemy suchą karmę olejem (lub oliwą), pies powinien ją jeść znacznie chętniej.

Na rynku dostępne są także gotowe sosy mające poprawiać smak karmy. Opierają się one na wyciągach z mięsa, olejach albo tłuszczach. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena. Niektórzy właściciele polewają suchą karmę tłuszczem, rosołami lub bulionami.

Skutecznym sposobem na niejadka może być podgrzanie podawanego pokarmu, bo pachnie on wtedy intensywniej. Niektórzy zalecają nawet namaczanie suchej karmy i podgrzewanie jej w mikrofalówce.

Warto spróbować też odmierzoną porcję karmy włożyć do foliowej torebki z kawałkiem aromatycznej kiełbasy, szczelnie zamknąć i pozostawić na kilka godzin (albo nawet na noc). Gdy po dłuższym czasie otworzymy woreczek, karma będzie miała smakowity dla psa aromat. Samej kiełbasy oczywiście nie podajemy (wieprzowina nie jest dla psów wskazana), jedynie pachnącą porcję karmy. Nawet największy niejadek powinien się skusić na taki przysmak!


Dosmaczanie pod kontrolą

Z dosmaczaniem trzeba uważać! Nietrudno bowiem wychować sobie niejadka na własne życzenie. Zawsze warto zadać sobie pytanie, czy nasz pies aby na pewno jest głodny. Może po prostu jest gorąco i – podobnie jak nam – nie chce mu się jeść. Nie zmuszajmy go do jedzenia za wszelką cenę. Dosmaczanie to rozwiązanie awaryjne.

 

 

Aleksandra Więcławska

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5.0

Zobacz także

Wiadomości:
Ile wody powinien pić pies?
Każdy opiekun psa na pewno choć raz zastanawiał się, ile jego pupil powinien pić wody. Może pije za mało i trzeba go do tego zachęcać? A może wręcz przeciwnie – pije bardzo dużo i staje się to niepokojące?
4 mity o jedzeniu
Troskliwi opiekunowie psów chcą im dać to, co najlepsze. Jednym z głównych elementów, do którego wszyscy przykładamy wagę, jest pożywienie dla czworonoga. Duża ilość karm dostępnych na rynku powoduje, że żywienie psów obrosło wieloma mitami. Przyjrzyjmy się im z bliska.
5 powodów, dla których warto pozbyć się psiej miski
Prawdopodobnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, bo wydawało ci się naturalne, że jedzenie swemu pupilowi podajesz w misce. Ale czy to na pewno jedyny sposób na karmienie pupila?
Dlaczego niektóre rasy są bardziej otyłe niż inne?
Otyłość to dziś numer jeden jeśli chodzi o choroby związane z odżywianiem psów. Dolegliwości bezpośrednio dotyczące otyłości to: zapalenie stawów, choroby układu krążenia, cukrzyca. Psy niektórych ras są jednak częściej dotknięte nadwagą niż inne. Dlaczego tak się dzieje?
Czy przekarmiasz swojego psa?
Wielu właścicieli karmi swoje psy zbyt często i podaje im zbyt duże ilości jedzenia. To prowadzi do otyłości czworonogów, a z nią wiąże się wiele groźnych chorób. Jak sprawić, by troska o zdrowie pupila wygrała z jego pięknymi oczami, które tak błagają o kolejny kawałeczek...
Szukasz alternatywy dla suchej karmy? Sprawdź, jak zdrowo żywić psa
Na pewno zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego sucha karma ma tak długi termin przydatności do spożycia, czy w brązowych granulkach faktycznie kryją się same najlepsze składniki, jak zapewniają producenci, i czy podawanie ich psu przez całe jego życie nie będzie miało skutków...
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 0