Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

Aktualności

fot. Shutterstock

Jak dobrze karmić psa?

Aleksandra Więcławska

25-11-2016

Kiedy twój pies dostaje posiłek? Co mu dajesz? Jak często? W jakich ilościach? To wszystko ma wpływ na jego zachowanie.

Święty spokój

Szanuj czas posiłku swojego pupila. Niech nic go w tym czasie nie rozprasza – ani inne zwierzęta, ani dzieci, ani przemieszczający się po domu ludzie. Psie miski postaw z dala od ciągów komunikacyjnych w domu. Gdy masz dwa psy (lub więcej), karm je w innych pomieszczeniach.
 

Czas posiłku

Karm psa regularnie o tych samych porach. To stabilizuje jego układ pokarmowy i pozwala zapanować nad godzinami wyjść za potrzebą (szczególnie ważne w wypadku szczeniaków). W dodatku łatwiej wtedy zmotywować pupila smakołykami podczas szkolenia, bo zawsze wiesz, ile minęło czasu od ostatniego posiłku. Większość dorosłych psów może dostawać jeden posiłek dziennie, ale te z dużym apetytem powinny jeść dwa razy na dzień (odpowiednio mniejsze porcje). Karm psa po spacerze i nie bardzo wcześnie, a także nie późnym wieczorem.
 

Bez przekąsek

Nie dokarmiaj psa między posiłkami (z wyjątkiem sesji szkoleniowych). To zwiększa ryzyko otyłości (nie jesteś w stanie stwierdzić, ile tak naprawdę pies zjadł danego dnia), a także jest niezgodne ze zwyczajami żywieniowymi tego gatunku ssaków. Pies jest raczej jak wilk (od czasu do czasu duży posiłek) niż jak krowa (przeżuwanie małych porcji jedzenia przez większość dnia).
 

Uwaga na wagę

Kontroluj wagę i apetyt psa. Najlepiej waż zwierzaka raz w miesiącu i nie ignoruj sytuacji, w których pies przez dłużej niż dzień nic nie chce jeść – może to być oznaką choroby. Wtedy należy się udać do lekarza weterynarii.
 

Dobre maniery

Naucz psa zachowania przy jedzeniu. Przyzwyczaj go, że nie tylko ty, ale i inni domownicy mogą się zbliżyć do psa lub dotknąć jego miski (także podczas jedzenia). Czasem zabierz na chwilę miskę z karmą, a w to miejsce rzuć garść smakołyków, po czym postaw znów miskę. Innym razem, gdy pies będzie jadł, dorzuć mu kilka przysmaków do miski. Będzie wiedział, że pojawiająca się w pobliżu miski ręka oznacza dodatkowe pyszności.

 

 

Aleksandra Więcławska

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Zobacz także

Wiadomości:
Wspólne menu
Twoje ulubione dania mogą się stać przysmakami twojego psa. Oto 10 produktów, którymi warto się z nim dzielić.
Wegetarianin z przymusu
Wegetarianizm jest sprzeczny z naturą psa! - przestrzega większość lekarzy weterynarii. A jednak dieta bezmięsna dla psów ma swoich zwolenników.
Niebezpieczne dokarmianie
Dzielenie się z psem swoim jedzeniem, może być dla niego niebezpieczne z dwóch powodów: po pierwsze, niektóre pokarmy są dla czworonogów niezdrowe i mogą nawet zagrażać ich życiu, a po drugie, stałe dokarmianie prowadzi do otyłości i wielu chorób z niej wynikających.
Orzechy, którymi możesz poczęstować psa
Zdarza wam się podzielić w psem orzechami? Na przykład rzucić mu kilka fistaszków, które pogryzacie podczas oglądania filmu? Sprawdźcie, które orzechy bez obaw można psu podawać, a które nie powinny trafić do psiego pyska.
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 0