Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Jak pielęgnować brodę grzywkę i brwi czworonoga?

Ewa Grabowska

21-01-2009

Mój Pies: 2/2009 (209)

strona: 58

Piękny czworonożny brodacz budzi podziw spacerowiczów, mało kto się jednak zastanawia, ile trzeba zabiegów, by osiągnąć tak wspaniały efekt. Właściciele takich psów mają nie lada zadanie, by te partie szaty wyglądały jak prosto spod szczotki. Broda brodzie jednak nierówna, a każdą trzeba pielęgnować inaczej...

Obfita broda
sznaucer (olbrzym, średni, miniaturowy), terier rosyjski, bouvier des flandres, terier szkocki Gdy dieta naszego podopiecznego składa się z pożywienia przygotowywanego w domu lub karmy z puszek, po każdym posiłku broda jest mokra i pozostają na niej resztki jedzenia. Trzeba ją więc umyć i rozczesać. Systematyczne rozczesywanie nie dopuści do powstania kołtunów. Aby zapobiec nadmiernemu kołtunieniu, można po kąpieli nałożyć na tę partię włosów większą ilość odżywki niż na pozostałe – lub preparat na bazie lanoliny.
Sierść na brodzie regeneruje się i odrasta wyjątkowo długo, dlatego podczas korekt fryzjerskich nie należy jej mocno skracać. Niektórzy właściciele wolą jednak ostrzyc skołtunioną brodę, niż mozolnie ją rozczesywać. W ten sposób pozbawiają jednak psa podstawowego atrybutu urody nawet na dwa lata.

Kozia bródka
welsh terrier, airedale terrier, foksterier szorstkowłosy, jamnik szorstkowłosy
Broda u przedstawicieli tych ras jest niewielka, a prawidłowy włos szorstki, sztywny i twardy. Ma dużo mniejszą tendencję do kołtunienia się, a także do brudzenia i sklejania. W tym wypadku częste mycie jest wręcz niewskazane (podobnie jak stosowanie odżywki), gdyż zmiękcza sierść, co może mieć wpływ na ocenę na wystawowym ringu. Brud z takiego włosa dość łatwo się wykrusza – wystarczy użyć szczotki lub grzebienia. Może się jednak zdarzyć, że przedstawiciel jednej z wymienionych ras szorstkowłosych ma włos nieprawidłowy, czyli miękki, watowaty. Wówczas jego pielęgnacja wymaga podobnych zabiegów jak u psów opisywanych wyżej.

Broda ukryta
yorkshire terrier, shih tzu, lhasa apso
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że u tych psów także mamy do czynienia z brodą, bo zlewa się ona z sierścią na głowie i na korpusie. Jeśli włos jest długi, to najlepiej nakładać papiloty. Zabezpieczą go one przed pobrudzeniem i uszkodzeniem podczas jedzenia.

Pielęgnacja grzywki i brwi
Wystarczy je co kilka dni lekko przeczesać. Ważnym zabiegiem są korekty fryzjerskie, podczas których nadajemy brwiom lub grzywce kształt właściwy dla wzorca rasy. Zachowajmy jednak ostrożność podczas takich zabiegów. Po pierwsze, chwila nieuwagi może się skończyć nieszczęściem. Po drugie, zbyt mocne przycięcie grzywki lub brwi spowoduje, że włos w tym miejscu, tak jak na brodzie, będzie dość długo odrastał.

Ewa Grabowska

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5.0
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 1
  • 2012-11-29 11:44:46
    White Noise

    Dziękujemy za radę na brodzie ciężko pozbyć się przebarwień które brzydko wyglądaja.