Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Kijki nie do aportu

Katarzyna Domagała-Pereira

18-05-2009

Mój Pies: 6/2009 (213)

strona: 65

Popularny nordic walking to dyscyplina zbyt nudna dla psa. Dlatego wymyślono nordic dogging

Nie wiem, jak Ben zareaguje na kijki – martwi się Kirsten, która ze swoim bobtailem po raz pierwszy przyszła na kurs nordic dogging. Do tej pory Ben towarzyszył jej podczas joggingu. Uczestnicy kursu nordic dogging dla początkujących spotykają się raz w tygodniu w Parku Biomedycznym w Bochum. Nową dyscyplinę sportową dla psa i jego pana opracowały Helma Schlögl, trenerka nordic walking, i Daniela Bierögel, szkoleniowiec i właścicielka firmy Dogsunlimited w Bochum. Nordic dogging łączy elementy nordic walking z ćwiczeniami dla psów i służy trenowaniu kondycji właściciela i czworonoga. Podczas marszu można wykorzystać mocowane na nadgarstku smycze, a psa prowadzi się po lewej stronie. Trening bochumskiej grupy rozpoczyna się na dużej łące. Na początku zwierzaki muszą się ze sobą zapoznać – prowadzone na smyczy mają się minąć. Potem przychodzi kolej na rozgrzewkę – i tu już przydają się kijki. Dwunożni uczestnicy kursu używają ich do skrętów, przysiadów i innych ćwiczeń. Kolejnym punktem treningu jest oswojenie psów z kijkami. Idą przy nodze właściciela, który ciągnie kijki za sobą. Z początku hałas dziwi zwierzaki, ale szybko akceptują nowe przyrządy. Następnie grupa wędruje przez las, a marsz przerywany jest co kilkanaście minut ćwiczeniami dla czworonogów. Są wśród nich elementy znane z toru agility, aportowanie, tropienie czy balansowanie na leżących pniach. Wielokrotnie zmieniane jest tempo marszu. Wędrówka kończy się ćwiczeniami rozluźniającymi dla właścicieli, a ich podopieczni mogą w tym czasie pobiegać po łące.
Nordic dogging nadaje się dla wszystkich psów, niezależnie od rasy i wielkości. Na wędrówkę można też zabierać zwierzęta starsze i cierpiące na choroby stawów, pod warunkiem że narzucimy wolniejsze tempo marszu i zrezygnujemy z wysokich skoków oraz ćwiczeń na stromych zboczach.
Trening należy rozpoczynać jednak dopiero z psami, które ukończyły rok. Ważne jest, aby w grupie było najwyżej 5-6 czworonogów, w przeciwnym razie trudno im się skoncentrować na ćwiczeniach. Kurs dla początkujących obejmuje dziesięć godzinnych spotkań. To wystarczy, by poznać podstawy tego sportu i przyzwyczaić zwierzaka do nowej formy ruchu.

Katarzyna Domagała-Pereira

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.3
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 0