Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Pierwsza kąpiel

14-07-2009

Mój Pies: 8/2009 (215)

strona: 49

Co powinienem wiedzieć, żeby dobrze się przygotować do pierwszej kąpieli mojego psa?

Kąpiel często sprawia sporą trudność właścicielom i bywa stresująca dla psa. Dlatego tak ważne jest oswajanie pupila już w wieku szczenięcym z akcesoriami higienicznymi. Jeśli dobrze odrobimy tę lekcję, zwierzak nie wpadnie w panikę podczas pierwszej prawdziwej kąpieli.

Wanna / brodzik
Sprawmy, aby zabieg ten kojarzył się psu pozytywnie. Zapoznajmy go z wanną, brodzikiem lub innym miejscem, w którym chcemy go kąpać.

Pozwólmy mu je obwąchać, a jeśli jest zainteresowany, włóżmy go do środka – na razie bez wody. Róbmy to w formie zabawy, nie przesadzajmy jednak, bo nadmiernie rozbawionego psa trudno kąpać. Głaszczmy go i chwalmy, jeśli będzie grzecznie wchodził do swojego miejsca kąpielowego, a po zakończonej sesji nagródźmy smakołykiem.

Następnie przejdźmy do ćwiczeń wodnych. Delikatnie włączmy prysznic, by zapoznać psa z szumem lecącej wody. Następnie polejmy go ostrożnie, sprawdziwszy dłonią, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Jeśli piesek się  wyrywa, przerwijmy na chwilę, nie zakręcając jednak kranu.

Uspokójmy psiaka i spróbujmy ponownie. Po kilku próbach przyzwyczai się i protesty ustaną. Pamiętajmy, aby przez cały czas trwania kąpieli chwalić szczeniaka i łagodnie do niego przemawiać. Nie róbmy nic na siłę, nie podnośmy głosu i nie szarpmy psa.

Nie przesadzaj z liczbą kąpieli w okresie szczenięcym. Rób to najwyżej raz w miesiącu. Wyłóż brodzik czy wannę matą antypoślizgową, by psu łatwo było się utrzymać na łapach. Przygotuj potrzebne akcesoria – szampon, odżywkę, ręcznik itd. – wcześniej, byś nie musiał przerywać kąpieli.
 
Suszarka
Bardziej kłopotliwe od kąpieli może się okazać suszenie. Dźwięk wydawany przez suszarkę powoduje czasem u psów strach, a nawet ataki paniki.

Zacznijmy od zaproszenia psa do łazienki na smakołyki i pozwólmy mu ją obwąchać. Kładźmy suszarkę w pobliżu psa i w jego polu widzenia
– czyli na podłodze. Po kilku dniach uruchamiamy ją, ale w pewnej odległości od pupila i na najwolniejszych obrotach. Stopniowo zbliżamy się do niego, tak by powietrze lekko na niego leciało – ale jeśli zaczyna się niepokoić, przerywamy ćwiczenie. Powtarzamy je zawsze, kiedy pies jest w dobrym nastroju. Wszystkie ćwiczenia z suszarką – podobnie jak pierwsze kąpiele – powinny mieć charakter zabawowy i trwać krótko.

Nie strasz psa suszarką ani odkurzaczem, bo lęk, który się w nim utrwali, będzie trudny do wykorzenienia.
Jeżeli jest ładna pogoda, a pies ma krótką szatę, może doschnąć na zewnątrz np. podczas spaceru. Sierść psów długowłosych trzeba wysuszyć suszarką.

 

Dorosły pies w pierwszej kąpieli

Dorosłe psy, które nigdy nie były kąpane, i psy schroniskowe przyzwyczajamy do tego zabiegu podobnie jak szczeniaki. Tyle że trwa to dużo dłużej, a czasem musimy zmienić negatywne doświadczenia związane z kąpielami na pozytywne (nagrody). Zdarzają się psy, których nigdy nie uda się do kąpieli przekonać. Rozwiązaniem może być wówczas skorzystanie z tzw. suchego szamponu, którym posypujemy sierść. Potem psa szczotkujemy.

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.7
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 5