Psy.pl

reklama

Obaszar logowania się do serwisu
Obaszar wyszukiwania
szukanie zaawansowane
Zapisz się do naszego newslettera

Forum

Pierwsza kąpiel

14-07-2009

Mój Pies: 8/2009 (215)

strona: 49

Co powinienem wiedzieć, żeby dobrze się przygotować do pierwszej kąpieli mojego psa?

Kąpiel często sprawia sporą trudność właścicielom i bywa stresująca dla psa. Dlatego tak ważne jest oswajanie pupila już w wieku szczenięcym z akcesoriami higienicznymi. Jeśli dobrze odrobimy tę lekcję, zwierzak nie wpadnie w panikę podczas pierwszej prawdziwej kąpieli.

Wanna / brodzik
Sprawmy, aby zabieg ten kojarzył się psu pozytywnie. Zapoznajmy go z wanną, brodzikiem lub innym miejscem, w którym chcemy go kąpać.

Pozwólmy mu je obwąchać, a jeśli jest zainteresowany, włóżmy go do środka – na razie bez wody. Róbmy to w formie zabawy, nie przesadzajmy jednak, bo nadmiernie rozbawionego psa trudno kąpać. Głaszczmy go i chwalmy, jeśli będzie grzecznie wchodził do swojego miejsca kąpielowego, a po zakończonej sesji nagródźmy smakołykiem.

Następnie przejdźmy do ćwiczeń wodnych. Delikatnie włączmy prysznic, by zapoznać psa z szumem lecącej wody. Następnie polejmy go ostrożnie, sprawdziwszy dłonią, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Jeśli piesek się  wyrywa, przerwijmy na chwilę, nie zakręcając jednak kranu.

Uspokójmy psiaka i spróbujmy ponownie. Po kilku próbach przyzwyczai się i protesty ustaną. Pamiętajmy, aby przez cały czas trwania kąpieli chwalić szczeniaka i łagodnie do niego przemawiać. Nie róbmy nic na siłę, nie podnośmy głosu i nie szarpmy psa.

Nie przesadzaj z liczbą kąpieli w okresie szczenięcym. Rób to najwyżej raz w miesiącu. Wyłóż brodzik czy wannę matą antypoślizgową, by psu łatwo było się utrzymać na łapach. Przygotuj potrzebne akcesoria – szampon, odżywkę, ręcznik itd. – wcześniej, byś nie musiał przerywać kąpieli.
 
Suszarka
Bardziej kłopotliwe od kąpieli może się okazać suszenie. Dźwięk wydawany przez suszarkę powoduje czasem u psów strach, a nawet ataki paniki.

Zacznijmy od zaproszenia psa do łazienki na smakołyki i pozwólmy mu ją obwąchać. Kładźmy suszarkę w pobliżu psa i w jego polu widzenia
– czyli na podłodze. Po kilku dniach uruchamiamy ją, ale w pewnej odległości od pupila i na najwolniejszych obrotach. Stopniowo zbliżamy się do niego, tak by powietrze lekko na niego leciało – ale jeśli zaczyna się niepokoić, przerywamy ćwiczenie. Powtarzamy je zawsze, kiedy pies jest w dobrym nastroju. Wszystkie ćwiczenia z suszarką – podobnie jak pierwsze kąpiele – powinny mieć charakter zabawowy i trwać krótko.

Nie strasz psa suszarką ani odkurzaczem, bo lęk, który się w nim utrwali, będzie trudny do wykorzenienia.
Jeżeli jest ładna pogoda, a pies ma krótką szatę, może doschnąć na zewnątrz np. podczas spaceru. Sierść psów długowłosych trzeba wysuszyć suszarką.

 

Dorosły pies w pierwszej kąpieli

Dorosłe psy, które nigdy nie były kąpane, i psy schroniskowe przyzwyczajamy do tego zabiegu podobnie jak szczeniaki. Tyle że trwa to dużo dłużej, a czasem musimy zmienić negatywne doświadczenia związane z kąpielami na pozytywne (nagrody). Zdarzają się psy, których nigdy nie uda się do kąpieli przekonać. Rozwiązaniem może być wówczas skorzystanie z tzw. suchego szamponu, którym posypujemy sierść. Potem psa szczotkujemy.

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.7
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 3
 • 2014-06-04 23:18:04
  ~Anita

  A myjnie dla psów? Ostatnio o takiej czytalam. W Polsce się otwiera takie. W warszawie tez juz mamy. Czysty Pies na Żoliborzu fajna jest i wygodnie przede wszystkim

 • 2013-03-27 20:59:17
  ~bokserka

  Nie zgodzę się z Tobą, gdyż nie wszystkie psy się boją kąpieli, a szczególnie te, które do niej przygotowano. Moja sunia rasy boston terrier od razu wskakuje do brodzika ;) Nawet suszarki się nie boi. Jeśli pies jest agresywny to żadne rękawice ni pomogą, bo nie zredukują jego agresji. Dalej będzie się bał i atakował.

 • 2011-04-11 15:19:55
  blackydoggyx3

  do tego nie potrzebne są przygotowania...ale jeżeli twój pies jest agresywny to przygotuj sobie jakieś rękawice lub coś co ochroni cię przed ugryzieniem psa.Za pierwszym razem psy się bardzo boją więc zachowaj ostrożność i pokaż swojemu pupilowi że to nic strasznego bawiąc się wodą:)