Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Jak nie zaprzepaścić efektów nauki

Adam Zaremba-Czereyski

17-08-2009

Mój Pies: 9/2009 (216)

strona: 39

Każdy pies prędzej czy później zapomni wyuczone komendy, jeśli nie będziemy ich powtarzać.

Uda nam się go jednak utrzymać w doskonałej formie, nawet gdy poświęcimy na ćwiczenia mało czasu, lecz będziemy je odbywać regularnie i przestrzegać kilku zasad.

Pies przyzwyczajony do współpracy z nami, gdy poczuje się zaniedbany, może odreagowywać nudę, np. kopiąc doły w ogrodzie lub niszcząc sprzęty. Dlatego nawet jeśli nie jesteśmy w stanie pracować z nim tak intensywnie jak dotychczas, przynajmniej zapewnijmy mu dużo swobodnego ruchu na otwartej przestrzeni, nie zapominając o wydaniu choćby kilku podstawowych poleceń na każdym spacerze. A część ćwiczeń można też przecież wykonywać w mieszkaniu.

Warto uzgodnić z całą rodziną dyżury w opiece nad psem, dzięki czemu uda się mu poświęcić o wiele więcej czasu.
Bardzo istotne są szczegóły, takie jak prowadzenie psa przy nodze, posadzenie go za każdym razem przed spuszczeniem ze smyczy, staranna praca z aportem, a przede wszystkim egzekwowanie przyjścia na wołanie. Jeśli choćby w niewielkim stopniu będziemy niekonsekwentni, nasz podopieczny natychmiast to zauważy. Nasze zachowanie będzie dla niego sygnałem, że nabyte podczas szkolenia umiejętności nie są dla nas już tak ważne. Zacznie wykonywać polecenia coraz gorzej, a wtedy pozostanie nam zwrócić się do trenera z prośbą o korepetycje lub zapisać się na kolejny kurs...

Jak utrwalić psią wiedzę?
  • kiedy tylko dysponujemy dodatkowym wolnym czasem, zorganizujmy psu trening utrwalający umiejętności
  • nawiążmy kontakt z psią szkołą, która zaakceptuje to,że będziemy się pojawiać na zajęciach okazjonalnie (najbardziej wskazane jest uczestnictwo w zajęciach grupowych)
  • podczas każdego spaceru wydajmy psu kilka poleceń
  • za wykonane polecenia nagradzajmy go smakołykiem
  • wyróbmy sobie nawyk wydawania psu poleceń nie tylko na treningach, ale przede wszystkim w życiu codziennym, podczas normalnych czynności

Adam Zaremba-Czereyski

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0.0
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 0