Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Psy dla wymagających

Adam Zaremba - Czereyski

01-03-2005

Mój Pies: 3/2005 (162)

strona: 12

Wymagania wobec psa mogą być skrajnie różne. Jeden właściciel oczekuje, że pies nie będzie go cały czas absorbował, inny szuka tytana pracy do szkolenia sportowego

Większość psów, zarówno rasowych, jak i mieszańców, preferuje aktywny tryb życia i pragnie cieszyć się towarzystwem swojego pana przez znaczną część dnia. Nie oznacza to jednak, że osoby nie dysponujące dużą ilością wolnego czasu, w podeszłym wieku czy niepełnosprawne nie mogą się cieszyć posiadaniem czworonoga i zapewnić mu szczęśliwego życia. Muszą jednak szczególnie starannie dobrać rasę do swoich możliwości.

Niezależny dla zapracowanych
Na szczęście dla zapracowanych, nie każdy pies wymaga stałego kontaktu z właścicielem. Akita, owczarek kaukaski, środkowoazjatycki, jużak, podhalańczyk są na tyle niezależne, że znakomicie funkcjonują przez większość dnia bez obecności człowieka, co oczywiście nie znaczy, że można je pozostawić samopas. Tak jak wszystkie zwierzęta, wymagają miłości - lecz nie oczekują ciągłego jej okazywania. Dzięki temu przebywając na posesji, lub od czasu do czasu w kojcu, nie cierpią.

Jeśli nie możemy chodzić na długie spacery, powinniśmy wybrać psa spośród ras najmniejszych, jak: papilion, pomeranian, pudel miniaturowy, jamnik króliczy, yorkshire terier, bolończyk, mops, maltańczyk, pekińczyk czy shih-tzu. Potrzebują one mniej ruchu na świeżym powietrzu niż ich więksi pobratymcy, dlatego chętniej spędzą większą część dnia w mieszkaniu ze swym panem.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na pieska małego, ale długowłosego, to prawdopodobnie czas zaoszczędzony na krótszych spacerach będziemy musieli poświęcić na pielęgnację jego sierści. Pod tym względem najmniej wymagające są zwierzęta ciemno umaszczone, posiadające krótki włos bez podszerstka. Wyżeł niemiecki, jamnik krótkowłosy, rottweiler, doberman, bokser, beauceron, dog niemiecki, mastif angielski czy bullmastif, potrzebują właściwie tylko regularnego szczotkowania.

Inteligentny dla doświadczonych
Decydując się na psa, często wybieramy wśród ras, w opisach których widnieje dużo „naj”: najinteligentniejszy, najsilniejszy, najwytrzymalszy, etc. Zapominamy jednak, że wychowanie takiego super psa to nie lada wyzwanie. Z wychowaniem ras najbardziej inteligentnych, jak border collie, pudel, owczarek belgijski, owczarek australijski, doberman, owczarek niemiecki, sznaucer miniaturowy, często nie radzi sobie nawet doświadczony właściciel. Dlatego lepsze efekty szkoleniowe osiągają czasem przewodnicy bardziej przeciętnych ras.

Każdy chciałby mieć psa wytrzymałego i zdrowego, zdolnego do podjęcia największego wysiłku bez szkody dla zdrowia. To cechy przede wszystkim psów myśliwskich i zaprzęgowych. Mogą się one jednak obrócić przeciwko właścicielowi, jeśli nie zapewni on takiemu psu wystarczająco dużo ruchu. Pies wykorzysta wówczas nadmiar zgromadzonej energii na własną „rękę” - a to może oznaczać spustoszenia w domu lub ogrodzie. Dlatego posiadanie husky, alaskana, beagle, posokowca, pointera, foxhounda, charta, gończego polskiego, jack russel teriera, setera czy wilczarza może być źródłem radości wyłącznie dla osób zdolnych do prowadzenia ze swym podopiecznym naprawdę aktywnego trybu życia.

Obronny nie dla każdego
Gdy chcemy, by pies zapewnił nam bezpieczeństwo, najczęściej wybieramy rasy obronne, takie jak owczarek niemiecki, doberman, sznaucer, rottweiler, dogue de Bordeaux, hovawart, cane corso, bullmastif czy czarny terier rosyjski. Psy te odznaczają się ogromnym instynktem obronnym i popędem do pilnowania terenu. Dzięki temu spełnią nasze oczekiwania, lecz mogą też stać się źródłem poważnych problemów, jeśli okażą się nadgorliwe.

Dlatego - zwłaszcza jeśli często przyjmujemy gości - warto zastanowić się nad rasami takimi, jak: bernardyn, wodołaz, wilczarz, dog niemiecki czy bobtail. Są to psy na tyle potężne, że z pewnością odstraszą intruza samym swym wyglądem, a ich zrównoważony charakter gwarantuje, że bez wyraźnego powodu nie wyrządzą nikomu krzywdy.

Sportsmeni mają wybór
Właściwie każdy pies powoduje, że jego właściciel zażywa ruchu. Część ras jest jednak szczególnie predysponowana do uprawiania różnego rodzaju sportów. Zimą popularne są sporty zaprzęgowe, pulki, skijoring. Do tego celu najlepiej nadają się husky i alaskan malamuty, choć w roli towarzyszy sportowców-amatorów znakomicie sprawdzą się również sznaucery, dobermany, owczarki niemieckie, wyżły, setery, bouviery, briardy i wiele innych dużych, wytrzymałych czworonogów. Przez cały rok możemy uprawiać jogging, a nasz pies z pewnością chętnie będzie nam towarzyszył. W tej mierze możemy liczyć na większość ras średnich i dużych, jak: sznaucer średni, beagle, owczarek szkocki, pointer czy golden retriever.

Wspólna z psem jazda na rowerze, zwłaszcza latem, to dla czworonoga nieco większe wyzwanie. Jednak husky, chart, wyżeł, seter, pointer, owczarek niemiecki, wilczarz, gończy polski, posokowiec doskonale mu sprostają. Psy tych samych ras chętnie będą nam towarzyszyć również podczas wycieczek konnych, o ile nie boją się koni ani nie reagują na nie agresywnie.

Do psich sportów, takich jak np. frisbee lub agility, najlepiej nadają się psy średniej wielkości, odznaczające się szybkością, wytrzymałością i skocznością. W tej dziedzinie prym wiodą border collie, średni i królewski pudel, australian cattle dog, choć dyscypliny te mogą polubić również owczarki i retrievery. Latem często wyjeżdżamy nad wodę. Podczas kąpieli chętnie będzie nam towarzyszył golden retriever, labrador, nowofundland, berneńczyk, owczarek niemiecki, sznaucer, wyżeł, seter i większość mieszańców, jako że większość psów lubi pływać.

Łagodny olbrzym dla malucha
Szczególne wymagania wobec psów mają osoby posiadające dzieci. Łagodność charakteru jest głównym, lecz nie jedynym warunkiem. Pies powinien być też cierpliwy, opiekuńczy, odporny na ból i stres, nie może gwałtownie reagować na hałas i ruch.

Zdecydowanie lepiej, jeśli nie jest bardzo mały, wówczas lepiej poradzi sobie w relacjach z dziećmi. Dzieci też wolą z reguły duże czworonogi, bo czują się przy nich bezpieczniej. Dlatego sprawimy im nie lada przyjemność, kupując golden retrievera, nowofundlanda, berneńczyka, hovawarta czy wilczarza irlandzkiego. Psy tych ras mają też łagodny wygląd, między innymi dzięki oklapniętym uszom i dość długiej sierści, zachęcającej do przytulania i głaskania. Psy mniejsze, takie jak szkocki terier, pudel miniaturowy, mops, bolończyk, również mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi naszego dziecka - o ile jest ono wystarczająco spokojne, by nie narazić na stres delikatnej psychiki małego pieska.

Adam Zaremba - Czereyski

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4
Zobacz także artykuły:
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 1
  • 2009-05-24 10:02:04
    ~Luna

    bardzo fajny tekst sama mam shih-tzu