Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Jak nauczyć psa skakać na ludzi

Magdalena Urban

30-03-2005

Mój Pies: 4/2005 (163)

strona: 24

Jeśli twój pies nie wita cię wylewnie, gdy wracasz do domu, nie przewraca z radości na ziemię i nie rwie twojej odzieży w strzępy - nie załamuj się, nie wszystko stracone. Oto kilka prostych sposobów, jak zachęcić psa do szalonych powitań

MÓW DO SKACZĄCEGO PSA
Jedną z największych nagród jest dla psa zwrócenie na niego uwagi. Pamiętając o tym, systematycznie nagradzamy go naszą uwagą, gdy skacze na powitanie. Gdy tylko oprze o nas łapy, pochylamy się w jego stronę i mówimy: „Biedny piesek, stęsknił się za swoją pańcią”.

Jeśli chcemy nauczyć psa skakać na inne osoby, którym może się taka forma powitania nie podobać, zachowujemy pozory, że karcimy psa, i mówimy: „Fe, nie skacz! Nie wolno!”. Psu nie zrobi dużej różnicy, jakich słów użyjemy - dla niego i tak ważne jest tylko to, że jego pan zwrócił na niego uwagę. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy, jeśli jednocześnie będziemy odpychać skaczącego psa. Odbierze on to jako zaproszenie do zabawy w przepychanki i będzie skakał z jeszcze większym zapałem.

PODNOŚ RĘCE W GÓRĘ
Jeśli wchodząc do domu, mamy w rękach siatki z zakupami, pies z pewnością będzie próbował wsadzić do środka nos i obwąchać ich zawartość. Możemy wykorzystać ten moment, aby sprowokować go do skakania. To proste - wystarczy unieść ręce z siatkami wysoko w górę - pies na pewno nie oprze się takiej zachęcie. A ile sprawimy mu w ten sposób radości!

WYLEWNIE WITAJ SIĘ Z PSEM
Zacznijmy przemawiać do stęsknionego za nami psa już na klatce schodowej, by nasłuchując pod drzwiami, cały drżał z emocji. A gdy tylko drzwi się otworzą, zasypmy go pocałunkami, żywo gestykulując i piszcząc z radości. Taka temperatura powitania z pewnością doda mu animuszu!

GŁASZCZ SKACZĄCEGO SZCZENIAKA
Jeśli nie będziemy nagradzać psa za skakanie, z czasem sam przestanie to robić. Jeśli nie chcemy do tego dopuścić, od pierwszych dni w nowym domu uczmy go, że skakanie na ludzi jest dobre. Głaszczmy malucha za każdym razem, jak tylko oprze łapki o nasze nogi. Wprawdzie gdy pies urośnie, takie powitania mogą stać się uciążliwe - ale za to będziemy mieli satysfakcję, że żadna inna istota nie reaguje tak żywo na nasz widok.
Dlaczego pies skacze

Podskakiwanie do pyska matki to rytuał powitalny u wilków i psów, mający sprowokować ją do zwrócenia szczeniakom zawartości przewodu pokarmowego (to jeden z etapów przyzwyczajania szczeniąt do samodzielnego odżywiania się). Zachowanie to jest u maluchów instynktowne, dlatego często skaczą też na opiekuna, próbując dotknąć pyskiem jego twarzy czy polizać. Zachowanie to z czasem zanika, jeśli nie jest nagradzane zwróceniem uwagi na psa.

Magdalena Urban

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 6
 • 2012-03-16 13:37:17
  ~Michał

  Świetny artykuł. Niektórzy wszystko robią na przekór, zatem może przełoży się to na ich korzyść. Pozdrawiam Michał http://www.fotografiawpigulce.pl

 • 2012-03-16 13:32:51
  ~ktosiek

  Haha, widzę nie wiele osób zauważyło ironiczny wydźwięk artykułu:D Gołym okiem widać, że oduczenie psa skakania to odwrotność tego co ktoś tu napisał:)

 • 2011-01-23 15:42:57
  ~portki

  A jak oduczyć psa skakania? Dodam że w przypadku mojego psa ignorowanie go nie wystarczy.

 • 2010-06-23 16:57:29
  ~togulina

  a ja lubię jak moja psina szaleje z radości, że wróciłam do domu...zawsze wskakuje mi na ręce i wtedy aż nie sposób się oprzeć i go nie przytulić czy nie wycałować po nosku :) i w nosie mam co sobie inni na ten temat myślą...mój pies - moje zasady

 • 2010-04-09 16:32:08
  maksio

  po co uczyc psa skakania na ludzi?

12