Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

Prawo

Pies na trwniku

Bartosz Radzimowski

30-01-2009

Czy rzeczywiście nie można wejść z psem na trawnik, na którym jest tabliczka z zakazem?

Zasady utrzymania czystości i porządku na terenie konkretnej gminy - w tym obowiązki właścicieli zwierząt domowych - określa uchwalany przez radę gminy regulamin. Znajdują się w nim m.in. przepisy dotyczące sprzątania po czworonogach i zakazujące wstępu na określone tereny publiczne - place zabaw, cmentarze, rzadziej fragmenty ulic czy placów.

Co jednak powinniśmy zrobić, jeśli - mimo braku regulaminowego zakazu - natkniemy się na tabliczkę z informacją o zakazie wyprowadzania psów? Czy jest ona ważna?

Jeśli teren nie jest prywatną własnością, zakaz taki nie pociąga za sobą konsekwencji - pod warunkiem że ani my, ani nasz pupil (np. kopiąc doły) nie niszczymy roślinności. Odpowiednie służby nie mogą się wtedy powołać na par. 1 art. 144 kodeksu wykroczeń: „Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność albo depcze trawnik lub zieleniec lub też dopuszcza do niszczenia ich przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Bartosz Radzimowski

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.2
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 2
  • 2010-08-15 21:59:30
    ~Marcin

    Ja słyszałem ze tabliczki z napisem ,,zakaz wyprowadzania psów na trawnik,, jest bezsensowne gdyż nie jest to zapisane w prawie (pytalem sie policjanta i tam mi mniej więcej powiedział)

  • 2009-11-15 19:17:30
    ~WLASCICIELKA PSA IKOTA

    Jak sie ciesze z tej informacji.W moim miescie Lubine od ponad roku pojawily sie nakazy wprowadzania psow.Mam park obok domu a chodze z moim psem po betonie w spalinach samochodowych.Pod tym wzgledem jestesm daleko za Europa.