Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

Szczenięta

fot. istockphoto.com

Pierwsza lekcja szkolenia

Adam Zaremba-Czereyski

29-01-2009

W jakim wieku można zacząć szkolić szczenię?

Wstępną edukację szczeniaka warto podjąć już w wieku 2-3 miesięcy. Jest to okazja, która się nie powtórzy - kiedy pies podrośnie, prawdopodobnie będzie mniej skory do nauki.

Nie mówimy oczywiście o zaawansowanym szkoleniu, a jedynie o podstawowych umiejętnościach, które w przyszłości znacznie ułatwią mu funkcjonowanie wśród ludzi oraz innych zwierząt.

Taki mały szczeniak z powodzeniem może się nauczyć chodzenia na smyczy - jeszcze nie przy nodze, ale już bez podgryzania, przybiegania na wołanie, siadania, zostawania, aportowania, warowania. W wypadku psów rodowodowych jest to również czas na rozpoczęcie nauki zachowania podczas wystaw i przyjmowania pozycji wystawowej.

Nie uczmy jednak bardzo młodego psa podawania łapy i szczekania na komendę, ponieważ zachowania te łatwo wymykają się spod kontroli i zwierzak może później próbować wymuszać na nas różne rzeczy zarówno szczekaniem, jak i podawaniem łapy.
 

Adam Zaremba-Czereyski

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 2
  • 2015-10-05 18:31:42
    ~Betka

    Fajne.

  • 2009-06-03 11:14:18
    ~mg

    Powiem nawet więcej - już w 50 dniu życia szczeniaka jego mózg wykazuje wzystkie funkcje mózgu dorosłego psa. Pies jest gotowy do nauki, a takie maluszki uczą się jak błyskawice - warto więc to wykorzystać, bo czego się szczenię nauczy - jako dorosły pies będzie to umiał.