Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

Szczenięta

Zaczepki za przyzwoleniem

Adam Zaremba-Czereyski

22-01-2009

Czy należy pozwalać szczeniakowi podbiegać na spacerze do obcych psów?

Kontakty z pobratymcami są niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczeniaka. Spotkanie innego czworonoga nie może jednak oznaczać automatycznie początku zabawy - najpierw pies musi otrzymać nasze pozwolenie. Sadzamy go więc przy nodze (w razie trudności z koncentracją pomagamy sobie smakołykiem), po czym odpinamy smycz. Przytrzymujemy go przez kilka sekund za obrożę i dopiero wtedy mówimy np. „biegaj”.

Bawiących się czworonogów nie należy zostawiać samych przez dłuższy czas, warto co kilka minut przywołać szczeniaka, co będzie łatwiejsze, gdy właściciel jego kolegi uczyni to samo. W ten sposób utrwalamy u psa przekonanie, że zawsze mamy nad nim kontrolę - to równie ważne jak socjalizacja. Musimy go też nauczyć, że nie zawsze chcemy lub możemy pozwolić mu na zabawę.

Za każdym razem przed spuszczeniem pupila ze smyczy zapytajmy - dla jego bezpieczeństwa - właściciela drugiego psa, czy nie ma nic przeciwko temu. Niektórzy pytają o płeć potencjalnego towarzysza zabawy i jeśli jest przeciwna niż ich psa, bez obaw spuszczają go ze smyczy. Nie polecamy jednak tego sposobu, gdyż nie gwarantuje on bezpieczeństwa naszemu szczeniakowi.
 

Adam Zaremba-Czereyski

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5.0
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 0