Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

O pielęgnacji

Jak dbać o psią sierść w okresach linienia?

Ewa Grabowska

15-01-2009

Większość właścicieli psów wiosną i jesienią zmaga się z linieniem swoich ulubieńców. Sierść czworonogów jest wtedy matowa, przerzedzona i nierówna. Największe problemy w tym okresie sprawiają zwierzaki o tzw. podwójnej szacie, z dużą ilością podszerstka. Ubytki okrywy włosowej są u nich najbardziej widoczne. Często psy linieją nierównomiernie i niektóre partie ciała są bardziej wyłysiałe.

Niestety nie ma złotego środka, który pomógłby przejść przez ten okres szybko i bezboleśnie. Niektórzy właściciele wzbogacają dietę czworonoga o nienasycone kwasy tłuszczowe i dodają do karmy oliwę z oliwek lub olej z wiesiołka. Można też podawać preparaty z biotyną.

W okresach linienia powinniś¬my psa częściej szczotkować i wyczesywać. Martwe włosy są podatne na kołtunienie i filcowanie. Jeśli dopuścimy do splątania ich z żywymi, próba doprowadzenia sierści do ładu prawie zawsze kończy się uszkodzeniem tych ostatnich. Poza tym kołtuny utrudniają dostęp powietrza do skóry, co może powodować jej podrażnienia, odparzenia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zmian chorobowych, np. zgorzeli bakteryjnych.

Narzędzia do zabiegów pielęgnacyjnych należy dobrać do rodzaju sierści. Dla psów długowłosych i tych z dużą ilością podszerstka najlepsze będą metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów. Jeśli sierść nieco się skołtuniła, przydadzą się grzebienie powlekane teflonem. Niektórzy do usuwania podszerstka używają grzebieni z gumowymi nasadkami na zębach. Dla psów o krótkiej sierści (np. rottweilera) wystarczy zgrzebło lub szczotka z gęstego i twardego włosia.

W czasie linienia można przeprowadzać kąpiele, podczas których pies pozbywa się dużej ilości martwego włosa. Korzystanie z odżywek raczej mija się wtedy z celem. Natomiast później wskazane jest ich stosowanie na odrastającą sierść.

Linienie bywa szczególnie dokuczliwe w wypadku psów wystawowych - zwłaszcza jeśli akurat zbliża się termin ważnej prezentacji. Właściciele doradzają sobie wtedy bardzo często różne nieprofesjonalne sposoby na zachowanie większej ilości włosa - np. wstrzymanie się z kąpielą czy delikatne czesanie psa tylko po wierzchu. Nie polecamy jednak takich rozwiązań, bo nie służą one ani higienie, ani odrostowi nowej, zdrowej sierści. Lepiej cierpliwie poczekać i zabłysnąć na innej wystawie...
 

Ewa Grabowska

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Zobacz także

Wiadomości:
Mój bardzo piękny pies
Jeśli poświęcisz trochę czasu na pielęgnację swojego pupila, będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale i lepiej się czuł. A ty będziesz mieć większy porządek w domu.
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 2
  • 2016-09-21 23:38:14
    ~wookie

    aqualine

  • 2015-06-24 08:22:55
    ~Labek

    Do usuwania niechcianego podszerstka i martwych włosów fajny jest Fur Remover - narzędzie z podwójną głowicą do krótkich i długich włosów, sprawdzone i działa :)