Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

O pielęgnacji

Czy to prawda, że szelki niszczą sierść?

Ewa Grabowska

15-01-2009

Wielu właścicieli psów, zastanawiając się nad zakupem szelek, zadaje sobie pytanie, czy nie będą one niszczyły sierści - szczególnie w wypadku psów długowłosych. Można uniknąć tego rodzaju kłopotów, odpowiednio je dobierając.

Obroża niszczy bardziej
Stosowanie szelek często jest konieczne. W wypadku małych ras, takich jak yorkshire terrier, lhasa apso czy shih tzu, noszenie obroży może powodować problemy z delikatną krtanią (szczególnie w wieku szczenięcym). Jest ona narażona na uszkodzenie w razie nagłego szarpnięcia smyczą (łatwo o nie, zwłaszcza gdy używa się smyczy automatycznej) i wówczas, gdy pies ciągnie.

Zaletą szelek jest także to, że są bardziej stabilne niż obroża, która ma tendencje do okręcania się na szyi, a co za tym idzie - do niszczenia szaty. Obroże metalowe (np. łańcuszki) mogą także brudzić sierść, szczególnie psów o jasnym umaszczeniu.

Szelki właściciele zakładają jedynie na czas spacerów i zaraz po powrocie do domu je zdejmują. Pozwala to uniknąć kołtunienia i połamania włosa, co często się zdarza, jeśli zostawi się psu obrożę na szyi na cały dzień.

Jak dobrać szelki
Dobierając szelki, unikajmy tych wykonanych z szerokich taśm nośnych i z taśm podbitych filcem. Sierść pod tym materiałem jest narażona na uszkodzenia i sfilcowanie. Najlepiej sprawdzają się - szczególnie u ras długowłosych - szelki ze skręconej lub zrolowanej skóry.

Zwróćmy także uwagę, aby paski nie przechodziły w miejscach szczególnie narażonych na skołtunienie i tam, gdzie włos jest najbardziej obfity, czyli np. pod pachami. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt luźne szelki będą się przesuwać na ciele, wycierając włos, zbyt ciasne będą go łamały i powodowały dyskomfort fizyczny i psychiczny naszego pupila. Jednak odpowiednio dobrane to często lepsze rozwiązanie niż obroża - nawet u ras, których największą ozdobą jest sierść.

 

Ewa Grabowska

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.7

Zobacz także

Wiadomości:
Mój bardzo piękny pies
Jeśli poświęcisz trochę czasu na pielęgnację swojego pupila, będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale i lepiej się czuł. A ty będziesz mieć większy porządek w domu.
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 1