Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Tagi

O pomocy zwierzętom

fot. Thinkstock

Jak mogę pomóc bezdomnym psom?

Aleksandra Więcławska

09-02-2013

Nie wszystko, co można zrobić dla bezdomnych czworonogów, wymaga pieniędzy, a niektórym zadaniom podołają nawet dzieci. Biorąc pod uwagę, że według różnych danych w Polsce żyje od 1 do 4 mln bezdomnych zwierząt, każdy rodzaj pomocy jest na wagę złota. Sprawdź, jak ty możesz pomóc bezdomnym psom.

Adoptuj

To najlepsze, co możesz zrobić, jeśli masz do tego warunki. Ale i najtrudniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że adoptując zwierzę, bierze się za nie odpowiedzialność na kilka, a często na kilkanaście lat. Zwykle czworonóg, który szuka domu, swoje już w życiu przeszedł i bywa, że ma wiele problemów, z którymi trzeba sobie będzie poradzić. Na szczęście jest wiele fundacji, które udzielają wsparcia, a szkoły dla psów mają specjalne zniżki dla przygarniętych zwierzaków. Przed podjęciem decyzji o adopcji warto ją omówić ze wszystkimi domownikami i przygotować się na wizytę przedadopcyjną, którą składają pracownicy i wolontariusze schronisk i fundacji – sprawdzają oni, czy masz odpowiednie warunki do przyjęcia pod swój dach żywego stworzenia. Psy do adopcji znajdziesz na www.psy.pl/adopcje/.  

 

Stwórz dom tymczasowy

Dom tymczasowy (w skrócie DT), czyli tzw. „tymczas”, to stworzenie bezdomnemu psu namiastki domu na czas, w którym czeka na dom stały (w skrócie DS). Jeśli masz trochę czasu i miejsce w domu, weź pod swój dach czworonoga, który zapozna się z życiem wśród ludzi, tak innym niż schronisko, dzięki czemu jego szanse na adopcję znacznie wzrosną. Fundacje, które organizują takie domy (i szukają chętnych osób do prowadzenia DT), często finansują koszty pobytu zwierzaka (karmę, leki), a także służą pomocą w razie jakichkolwiek problemów, choćby behawioralnych. Szczegóły jednego z takich projektów o nazwie „Rodzina zastępcza” Fundacji Azylu Pod Psim Aniołem znajdziesz na http://www.psianiol.org.pl/co_robimy/projekty/akcja_ocal_adoptuj/rodzina_zastepcza.

 

Zostań wolontariuszem

Aby tego dokonać, wystarczy raz w tygodniu poświęcić wolny dzień dla psów. Coraz więcej schronisk ogłasza na przykład sobotę dniem spacerów – każdy chętny może wtedy przyjechać i wziąć wybranego czworonoga na przechadzkę poza mury schroniska. Czasem to jedyny spacer w tygodniu dla zwierzaków, które całe dnie spędzają za kratami. Wyjście na zewnątrz pozwala im nie tylko trochę się poruszać, ale dostarcza też wielu bodźców, dzięki czemu stają się bardziej otwarte i łatwiej znaleźć im dom. Sobotnie spacery organizuje na przykład schronisko w Celestynowie – więcej informacji na http://schronisko.info.pl/wolontariat/spaceruj-z-psem-z-korabiewic.

Inne formy wolontariatu proponuje schronisko w Korabiewicach, którym opiekuje się Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt. Więcej na http://schronisko.info.pl/wolontariat/wolontariat-indywidualny.

 

Kupuj na bazarkach i wspieraj akcje

Na portalu Dogomania wolontariusze organizują tzw. bazarki, na których sprzedają drobne rzeczy – czasem są to książki czy kosmetyki, a czasem samodzielnie wykonane obroże i smycze dla psów czy też ręcznie robiona biżuteria. Dochód z takich akcji jest przeznaczany na leczenie lub utrzymanie w hotelu dla zwierząt bezdomnego psa. Fanty kosztują często po kilka, kilkanaście złotych, ale gdy wiele osób weźmie w takiej aukcji udział, udaje się zebrać potrzebną kwotę. W bazarkach można brać udział na stronie http://www.dogomania.pl/forum/forums/99-Bazarek?s=1bab5b3bd2baba7245e0f5c61980e3a4.

Drobnymi kwotami można też wspierać różne akcje – nie tylko dotyczące zwierząt – na stronie http://www.siepomaga.pl/.

 

Organizuj zbiórki

Robią to nawet dzieci w szkołach podstawowych. Działanie jest proste – wybierasz schronisko, które jest ci bliskie (czy to ze względu na miejsce zamieszkania, czy z innych powodów), organizujesz zbiórkę potrzebnych darów (karmy, misek, smyczy, obroży, koców) w swojej firmie, szkole lub wśród sąsiadów, a następnie zebrane rzeczy zawozisz do przytuliska. Możesz to zrobić sam lub skrzyknąć znajomych czy rodzinę. Wskazówka – nie wszystkie schroniska potrzebują tego samego. Warto zapytać, czego brakuje w przytulisku, które wybierzesz – w niektórych psy nie mają co jeść i potrzebna jest karma, ale są takie, które mają zapasy jedzenia, za to nie mają w czym go psom podawać. Pamiętaj, że zbiórki publiczne wymagają zgody urzędu miasta.

 

Ogłaszaj światu

O problemach bezdomnych zwierząt warto mówić. Znajomym, przyjaciołom, rodzinie, sąsiadom, kolegom ze szkoły i z pracy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze skali zjawiska bezdomności psów i kotów, a każdy jest przecież w stanie coś zrobić (patrz sposoby opisane powyżej i poniżej). Może ktoś nie będzie chciał cię słuchać, może ktoś nie lubi zwierząt… Ale na pewno trafisz na kogoś, kogo twoja opowieść czy post zamieszczony na Facebooku zainspiruje do pomagania.

 

Adoptuj wirtualnie

Dysponujesz niewielkimi kwotami, które chcesz przeznaczać na bezdomnego zwierzaka, ale nie masz możliwości wziąć go do domu? Dla takich jak ty wymyślono adopcje wirtualne. O co chodzi? Wybierasz zwierzaka, którego chcesz wspierać. Ustaloną przez schronisko co miesiąc taką samą kwotę przelewasz na konto przytuliska. Dzięki temu pomagasz opłacać wyżywienie i leczenie danego psa czy kota – czasem naprawdę, czasem tylko umownie, bo pieniądze trafiają do kasy ogólnej i są przeznaczane na wszelkie aktualne potrzeby. Na przykład w schronisku w Korabiewicach przyjęto, że utrzymanie psa lub kota przez miesiąc kosztuje 50 zł. Więcej o adopcji wirtualnej na stronie http://schronisko.info.pl/adopcje/adopcje-wirtualne lub http://kalisz-schronisko.toz.pl/index.php?id=6.

 

Ogłaszaj psy szukające domu

Psom, które mieszkają w schronisku, trudno znaleźć dom, bo niełatwo jest zaprezentować światu wygląd i charakter każdego z nich z osobna… Aby ułatwić to zadanie, wymyślono e-wolontariusza. To osoba, która tworzy ogłoszenia konkretnym psom do adopcji (na podstawie dostępnych na stronie schroniska informacji i zdjęć) i umieszcza je na portalach ogłoszeniowych (morusek.pl, gumtree.pl, tablica.pl, psy.pl/adopcje/). E-wolontariusz pracuje w wolnych chwilach w domu, przy swoim komputerze, zdalnie współpracując ze schroniskiem. Taki wolontariat działa na przykład w schronisku w Korabiewicach – więcej informacji na stronie http://schronisko.info.pl/wolontariat/e-wolontariusz-ds-ogloszen.

 

Klikaj

To nic nie kosztuje, nie musisz też dysponować dużą ilością wolnego czasu. Wystarczy wejść na stronę z petycjami i wybrać te związane z pomocą zwierzętom. Może się to wydawać niewiele, ale na początek warto pomagać w ten sposób – petycje z tysiącami podpisów nierzadko przynoszą oczekiwany efekt. Petycje znajdziesz na stronie http://www.petycje.pl/ lub http://www.viva.org.pl/.  Klikanie to też udostępnianie wydarzeń poświęconych psom na Facebooku – a nuż ktoś z twoich znajomych zainteresuje się bezdomnym psem i go adoptuje tylko dlatego, że zobaczył wydarzenie o zwierzaku potrzebującym pomocy na twojej tablicy.

 

Przekaż 1% podatku

Płacąc podatek za miniony rok, możesz wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przeznaczyć 1 proc. swojego podatku. Lista wybranych organizacji zajmujących się zwierzętami znajduje się tutaj http://www.psy.pl/aktualnosci-psy/art7063,podaruj-zwierzakom-1-procent-podatku-za-2012-rok.html.

 

Zrób jeszcze coś innego…

Nie opisaliśmy wszystkich sposobów, w jakie możesz pomagać. Organizacje prozwierzęce organizują różne inne akcje, czasem zupełnie nietypowe, w których możesz wziąć udział . Na przykład Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zabiera z biur na terenie Warszawy makulaturę, którą następnie oddaje do skupu. Za każdy kilogram otrzymuje 20 gr. Pieniądze trafiają do potrzebujących zwierzaków. Więcej o tej akcji i inne pomysły, jak pomagać, na stronie: http://www.viva.org.pl/pomoc_inna.html

Aleksandra Więcławska

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Zobacz także

Wiadomości:
Babcia Wandzia odeszła, zostało dziewięć psów
Babcia Wandzia była najlepsza. W przeszłości harcerka i nauczycielka, która kochała naturę, mieszkała blisko lasu, na wsi. W ogrodzie miała malwy, papierówki i buraczki. Poza tym miała też dziewięć psów. Dziś już nie żyje, a jej wnuczka szuka dla zwierząt nowych domów....
Ponad 100 tys. bezdomnych
Prowadzone od 12 lat badania Dogs Trust – brytyjskiej organizacji opiekującej się zwierzętami – wykazały wynoszący 11 proc. najwyższy dotąd wzrost liczby bezpańskich czworonogów. Domu nie ma 107 tys. brytyjskich psów.
Akcja dla Azylu
Blisko 290 kg karmy (w tym 36 kg od miesięcznika „Mój Pies”), koce, ręczniki i smycze trafiły przed świętami do schroniska Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Wszystko dzięki akcji charytatywnej „Mój pies – moją gwiazdą”, którą zorganizowała menedżerka artystów Julia Deja...
16 tys. zł dla zwierząt w Korabiewicach
Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zebrała 16 tys. zł podczas gali, która odbyła się 5 października w Warszawie. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób ze świata mediów i biznesu, a kwota ze zlicytowanych na aukcji fantów zostanie przeznaczona na wykupienie terenu azylu wraz z wszystkimi jego...
Świnka i wilczak w marszu wybrzeżem promują adopcje
Ruszyli 1 maja i w ciągu trzech tygodni zamierzają przejść 520 km polskim wybrzeżem, aby zwrócić uwagę na problem bezdomności zwierząt. W zorganizowanym po raz trzeci przez fundację Pies Szuka Domu marszu biorą udział nie tylko dwunożni uczestnicy, ale także świnka Raćka i wilczak...
Fotowyprawa na rzecz adopcji zwierząt
Trochę wolnego czasu, dobre chęci oraz miłość do fotografii i do zwierzaków wystarczyły kilkudziesięciu osobom, by wziąć udział w fotowyprawie zorganizowanej w niedzielę 10 sierpnia na zaproszenie schroniska w Korabiewicach przez grupę entuzjastów spotykających się na fotospacerach....
Biegali razem, by obdarzyć się radością
Dwunastu nastolatków ze szkolnego klubu biegaczy (Cross Country Team) działającego w St. Joseph High School w Santa Maria (Kalifornia) zabrało na trening dwanaście psów z miejscowego schroniska. Jak poradziły sobie przebywające na co dzień w zamkniętych boksach czworonogi?...
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 3
 • 2016-07-18 11:33:23
  ~Pietruszka

  Ja któryś rok z rzędu przekazuje swój 1% na otoz- może 1% to wg niektórych niewiele, ale każdy grosz tak naprawdę się liczy.

 • 2015-01-15 08:01:03
  ~Kamila

  Można też oddać swój jeden procent podatku na stowarzyszenia takie jak www.Otoz.pl czy Skrzydlate psy. Nas to tak naprawdę nic nie kosztuje, a podopieczni stowarzyszeń będą mieli co jeść.

 • 2014-10-20 10:59:57
  ~Magda

  więcej o domach tymczasowych można poczytać również tutaj: http://www.domtymczasowy.pl/ Pozdrawiam, Magda