Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Kącik adopcyjny

Rozmnażanie

W których dniach rui suka może zajść w ciążę?

lek. wet. Artur Dobrzyński

29-01-2009

Suki osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Najwcześniej te należące do małych i średnich ras , tj. w wieku 6-12 miesięcy, ras dużych - 12-16 miesięcy, a olbrzymich - nawet po ukończeniu 16-24 miesięcy. Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka.

U większości dorosłych suk będzie występowała dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią.Cieczka objawia się krwistym wypływem z dróg rodnych, który po kilku dniach staje się śluzowo-krwisty. Jest to zwykle okres owulacji. To wtedy pojawia się tzw. odruch tolerancji dla samca: suczka wygina grzbiet, odstawia na bok ogon. Książkowo wypada to między 8. a 12. dniem cieczki. W tym właśnie okresie należy najbardziej uważać na sunię, aby nie obdarzyła nas niechcianym potomstwem: wyprowadzać wyłącznie na smyczy i nawet na chwilę nie spuszczać jej z oczu. Warto też wydłużyć o parę dni czas intensywnego pilnowania - nie mamy przecież gwarancji, że zauważyliśmy cieczkę na samym początku lub że czynniki środowiskowe nie wpłynęły na jakieś przesunięcie książkowych wyliczeń. Niewątpliwie najwygodniej jest wysterylizować suczkę po osiągnięciu przez nią dojrzałości płciowej - zapomnimy wtedy, co to stres związany z cieczką.
 

lek. wet. Artur Dobrzyński

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 4
 • 2012-11-19 15:03:45
  ~agata

  to nie prawda to co pisze ten ktoś mówiąc ze sprawdza się to w5% ponieważ mam sukę owczarka niemieckiego i to co jest tam napisane to prawda!!2razy kopuluje w roku na wiosnę i na jesieni ma w ten czas krew i podwija ogon , jest bardziej rozdrażniona !!

 • 2010-07-17 18:23:45
  ~kaśka

  moja suczka właśnie ma cieczkę, ważne informacje!

 • 2010-03-10 22:23:45
  ~Marek

  To teoria. Praktyka mówi zupełnie co innego. To co powyżej jest opisane w życiu zdarza najwyżej w 5%. Więc po co ludzi wprowadzać w błąd ?

 • 2010-02-05 22:08:50
  ~Fiona

  wszystko BDB opisane