100 kg na podium

Mastiff angielski Martin (przyjechał z Rosji) wygrał XVI Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych w Sopocie. Wybrał go spośród innych kandydatów serbski sędzia Zoran Brankovich.

Oprócz pucharu i kilkudziesięciu kilogramów karmy ważący ponad 100 kg olbrzym dostał półmetrową kość przewiązaną czerwoną wstążką. Po raz pierwszy od kilku lat tytuł Best in Show zdobył pies ważący więcej niż pięć kilogramów. Sopocką wystawę wygrywały zwykle chińskie grzywacze i inni przedstawiciele grupy psów ozdobnych i do towarzystwa.

Półtorarocznego Martina wystawiała Katerina Komisarova z Rosji. Pies na co dzień mieszka w hodowli w Moskwie. Jego towarzysze to m.in. angielskie i francuskie buldogi. – Martin ze względu na wagę i posturę ma własny pokój – mówi Katerina Komisarova. Tuż po ogłoszeniu wyników zjadł smakołyki wsypane do pucharu.

W wystawie wzięło udział 2600 psów. Najwięcej było psów rasy yorkshire terrier (120), labrador retriever (116) oraz beagle (82). Z drugiej strony niektóre rasy miały tylko jednego reprezentanta, m.in. irlandzki spaniel dowodny, łajka zachodniosyberyjska, pies faraona czy dog z Majorki.

Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudził pokaz umiejętności psów asystentów osób niepełnosprawnych. Anna Dobkowska z Gdyni i Anna Urbańska z Gdańska poruszają się na wózkach inwalidzkich. Na co dzień towarzyszą im labradorki: biszkoptowa Vectra i czarna Iris, wyszkolone przez Fundację DogIQ z Katowic. Podczas pokazu na ringu głównym odtworzone zostały sytuacje z życia codziennego. Psy m.in. zdejmowały swoim paniom buty, skarpetki, zanosiły je do szafki, przynosiły dzwoniący telefon komórkowy. Pokaz zorganizowano, by pomóc w zebraniu środków na psa asystenta dla niepełnosprawnej 26-letniej gdańszczanki Agaty Schilf, która czeka na niego już dwa lata. Samo szkolenie czworonoga kosztuje ok. 12 tys. zł, a w sumie potrzeba 18 tys. zł. Anna Dobkowska i Anna Urbańska po raz kolejny kwestowały wspólnie z miłośnikami golden retrieverów, którzy co roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przemierzają ulice Trójmiasta z psami i puszkami. – Podczas imprezy w Sopocie udało nam się zebrać 4,5 tysięca złotych. Zamierzamy też poszukać sponsorów – mówi Justyna Eichmann, miłośniczka goldenów i koordynatorka zbiórki.

Katarzyna Gruszczyńska, fot. Łukasz Głowala