100 m dla parasportowców z psami

W młocińskim lesie w Warszawie przy pięknej jesiennej aurze odbyły się w sobotę i niedzielę XIX Wyścigi Psich Zaprzęgów organizowane przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA.

– To zawody wliczane do ligi zaprzęgowej – tłumaczy Aleksandra Wojciechowska, licencjonowany zawodnik i sędzia Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. – Osobno jest rozgrywany Puchar Polski i aby brać w nim udział, zawodnicy muszą zaliczyć minimum trzy starty w lidze zaprzęgowej i tu była doskonała do tego okazja.
W różnych konkurencjach wystartowało ok. 30 zawodników. Oprócz psich zaprzęgów, najwięcej osób brało udział w bikejoringu, czyli jedzie na rowerze ciągniętym przez psa, oraz canicrossie, czyli biegu z psem. Organizatorzy martwili się trochę o pogodę, bo… październikowe słońce grzało bardzo intensywnie. – Jednak na szczęście temperatura była poniżej regulaminowych 18 stopni – tłumaczy Wojciechowska.
W bikejoringu zwyciężył Jakub Brągiel z Bydgoszczy, startujący z dwoma siberian husky Balto i Balu. – Trenujemy tę dyscyplinę od wiosny tego roku. Bikejoring to konkurencja z pozoru łatwa, bo wraz z podczepionym do roweru psem trzeba po prostu przejechać jak najszybciej określony dystans. Zwierzak musi biec przed rowerem lub obok niego i pierwszy przekroczyć linię mety. Jednak oprócz tego, że człowiek też musi mieć dobrą kondycję, w tej dyscyplinie liczy się komunikacja z psem – mówi Jakub Brągiel.
Odbyły się też jak co roku biegi na 100 m dla parasportowców. Maria Czerwińska z CZE-NE-KI podkreśla, że zawody te są dla osób niepełnosprawnych niepowtarzalną okazją do sprawdzenia się w dyscyplinach zarezerwowanych dla ludzi w pełni sprawnych.

tekst i zdjęcie Konrad Piskała