1000 psów w Karkonoszach - Psy.pl - mamy nosa!

1000 psów w Karkonoszach

Jeden z najtrudniejszych średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów Husqvarna Tour odbył się w dniach 4-8 stycznia w karkonoskich Jakuszycach. W tym roku wzięło w nim udział 70 zawodników reprezentujących osiem krajów europejskich. Łącznie we wszystkich konkurencjach ścigało się prawie 1000 psów.

Trasy na Husqvarna Tour zostały świetnie przygotowane, ale pogoda nie sprzyjała zmaganiom psów, bo prawie przez cały weekend padał mokry śnieg. Zawodnicy startowali na saniach i na nartach. Największe zaprzęgi liczyły do 12 psów. Utrudnieniem był specjalny, piątkowy etap nocny, który jest jedynym takim etapem w Polsce i unikatowym wydarzeniem na skalę europejską.

Po raz czwarty z rzędu  pierwsze miejsce w kategorii generalnej zajął Pavel Pfeifer z Czech wraz z zaprzęgiem składającym się z 12 psów rasy eurohusky – trasę 150 km pokonali oni w niecałe 4 godziny. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec – stracił do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz z Szwajcarii – po raz pierwszy uczestniczący w Husqvarna Tour. Polscy zawodnicy Anna Bajer, Łukasz Paczyński, Mateusz Surówka i Igor Tracz stanęli na podium w kategorii sprint.

Polska maszerka Jolanta Kałat pomagała na trasie innym maszerom i psom, choć wiedziała, że straci czas, co nie pozwoli jej na zajęcie pierwszego miejsca. Za taką postawę otrzymała nagrodę Fair Play.

W trakcie zawodów rozstrzygnięto też konkurs na zaprojektowanie oficjalnej pocztówki zawodów Husqvarna Tour. Nagrodzono projekt wykonany przez Anetę Leśniak z Zespołu Szkół w Mszczonowie. MU, MC