15 seterów naraz


Romy, trzyletnia seterka irlandzka z Coventry w Wielkiej Brytanii, urodziła 15 szczeniąt. Brytyjski rekord to 24 szczenięta w miocie (2004), ale wcześniejszy wynosił 13.

Właścicielki suczki Alicia Copping i Natasha White (lekarz weterynarii), które były przy porodzie, nie mogły uwierzyć własnym oczom. Zdjęcie USG wykonane w czwartym tygodniu ciąży wskazywało bowiem, że na świat przyjdzie około ośmiu szczeniąt. Tymczasem Romy, dla której był to pierwszy poród w życiu, powiła 10 suczek i pięć piesków.

Przez pierwsze 10 godzin pojawiło się 10 młodych. Kilkadziesiąt minut później Romy wyszła na kilka minut do ogrodu, a gdy wróciła, znowu zaczęła rodzić.

Najtrudniej było z ostatnim, największym szczeniakiem. Pieski ważą od 275 do 339 gramów.

Romy nie jest w stanie sama wykarmić swego potomstwa, pomagają jej więc Natasha i Alicia, które co dwie godziny podają szczeniętom pokarm z butelek. Pieski nie mają jeszcze imion, ale niektóre demonstrują już swój charakter. Natasha zauważyła, że jedna z suczek wyjątkowo zachłannie pije mleko i najgłośniej domaga się karmienia – nawet między godzinami wyznaczonymi na jedzenie. Z kolei jeden z piesków do złudzenia przypomina swojego ojca – sześcioletniego Ruby’ego. Tak jak on jest bardzo długi i niezwykle smukły.

Właścicielki Romy założyły stronę internetową: www.rosarenosirishsetters.co.uk, na której mają zamiar dokumentować dorastanie potomstwa swojej podopiecznej.

KK, Londyn