150 lat Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce


Blisko 6 tysięcy przypadków znęcania się nad zwierzętami zgłaszanych jest co roku do najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych na świecie organizacji broniących praw zwierząt - Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. TOZ ma już 150 lat. Zostało założone 1 listopada 1864 roku po upadku powstania styczniowego.

Zorganizowana w styczniu tego roku w holu głównym Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej wystawa, przedstawiająca 150-letnią historię Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pokazała, jak daleko sięgają tradycje opieki nad zwierzętami w naszym kraju i jak wielu wybitnych Polaków wspierało jego działalność. Byli wśród nich pisarze: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski, a Adolf Dygasiński był nawet jednym z założycieli towarzystwa.  

Wystawa w Sejmie to tylko jedno z przedsięwzięć jakie TOZ przygotowało, aby uczcić rocznicę. We współpracy z Pocztą Polską powstała okolicznościowa kartka pocztowa, na której umieszczono archiwalną fotografię datowaną na 31 października 1931 roku,  przedstawiająca członków towarzystwa dozorujących zakładanie karmników dla ptaków w jednym z parków w Warszawie.

Nowy prezes Zarządu Głównego TOZ Łukasz Balcer, wybrany na to stanowisko w grudniu 2014 roku, zapewnił, że z okrągłej rocznicy skorzystają przede wszystkim zwierzęta. Jako orędownik zapobiegania bezdomności poprzez sterylizację wraz z pozostałymi członkami zarządu zaplanował, że w marcu i kwietniu ze środków TOZ-u zostanie przeprowadzona akcja sterylizacji jak największej liczby psów i kotów przebywających w 17 schroniskach będących pod opieką towarzystwa. PK