18 dalmatyńczyków


Tyle piesków przyszło na świat po cesarskim cięciu w klinice weterynaryjnej w Sileby w Wielkiej Brytanii.

Trzyletnia suczka Button (Guzik), która jest ich matką, w listopadzie 2007 r. urodziła 16 szczeniaków. Jest więc matką 34 dalmatyńczyków – czyli ponad jednej trzeciej przychówku, którego doczekali się Perdita i Pongo – bohaterowie słynnej kreskówki Disneya „101 dalmatyńczyków”. Nie tylko to łączy suczkę z filmem – jest ona bowiem córką psa, który grał w nim Dipstica.

Podobnie jak Roger i Anita – właściciele filmowych dalmatyńczyków – Adam i Nicola Morley oraz ich troje dzieci (mieszkający w Melton Mowbray w hrabstwie Leicestershire) pomagają swojej suczce w opiece nad tak licznym potomstwem. – Święta zamiast przy stole z przyjaciółmi spędziliśmy wśród popiskujących szczeniąt. Wiedzieliśmy, że będzie ich dużo, ale nie spodziewaliśmy się aż takiej liczby – mówi Nicola Morley. Adam Morley dodaje: – Szczenięta raz dziennie piją mleko matki – w zmianach po sześć – a dwa razy dziennie dokarmiamy je z butelki, bo Button ma zbyt mało pokarmu. Robimy to na zmianę z żoną. Na mnie wypada karmienie o 4 rano – śmieje się właściciel rekordzistki. Państwo Morley zamierzają zatrzymać jednego psa, którego nazwą Rudolf. Pozostałe chcą sprzedać, by pokryć rachunek od weterynarza (700 funtów) i koszty wyżywienia gromadki ich wiecznie głodnej mamy.

Rekordowy miot według Księgi Rekordów Guinessa to 24 szczeniaki urodzone w 2004 r. przez sukę rasy mastif neapolitański o imieniu Tia.