20 sposobów na to, aby pies był grzeczny, piękny i zdrowy (3)


Sposoby na to, aby pies: nie skakał, miał bezstresowo skracane pazury i nie miał pcheł i kleszczy.

7 sposobów na skaczącego psa
 1. Nie głaszcz szczeniaka, gdy się wspina na twoje nogi, ani nie karć go za to, gdyż nieumiejętne karcenie może zadziałać jak… nagroda.
 2. Nie odpychaj psa od siebie, bo odbierze to jako zachętę do zabawy.
 3. Nie witaj się z psem, dopóki jego ekscytacja nie opadnie. Stań twarzą do ściany.
 4. Wracając do domu, staraj się mieć dla pupila coś, co przykuje jego uwagę, ewentualnie podsuń mu do obwąchania siatki z zakupami lub wnętrze torebki.
 5. Zabierz psu przestrzeń potrzebną do skoku – zrób zdecydowany krok w jego kierunku, odwracając głowę w bok i lekko unosząc zgiętą nogę. Pochwal go i nagródź, gdy tylko przestanie skakać.
 6. Jeśli pies zna komendę „siad”, każ mu usiąść i daj nagrodę.
 7. Przeprowadź trening z pomocnikiem lub z psem na uwięzi. Zbliż się do pupila w taki sposób, jakbyś chciał się z nim przywitać, po czym cofnij się, jeśli zaczyna skakać. Daj mu komendę „siad”, a gdy usiądzie, rusz w jego kierunku.
8 sposobów na bezstresowe skracanie pazurów
 1. Stopniowo przyzwyczajaj szczeniaka do spokojnego zachowania podczas skracania pazurków, obcinając tylko tyle, ile jest w stanie wytrzymać, np. tylko jeden pazurek naraz, i nagradzając go za to, że nie protestuje.
 2. Dorosłego psa naucz najpierw kłaść się na boku lub na grzbiecie – użyj cążków dopiero, gdy potrafi się w tej pozycji relaksować.
 3. Wyćwicz z psem podawanie łapy do twojej ręki lub opieranie jej na czymś (np. na piłce tenisowej).
 4. Obcinaj pazury przy dobrym świetle, żeby widzieć, gdzie się zaczyna miazga (różowa część pazura) – uszkodzenie jej jest bardzo bolesne i wywołuje krwotok.
 5. U psów o ciemnych pazurach tnij w miejscu, gdzie się kończy szeroka, a zaczyna wąska część.
 6. Używaj ostrych narzędzi – tępe będą miażdżyć pazury.
 7. Zapewnij psu dużo ruchu, by miał okazję ścierać sobie pazury.
 8. Jeśli masz problem z samodzielnym ich obcinaniem, poproś o pomoc weterynarza.
5 sposobów na pchły i kleszcze
 1. Raz w miesiącu aplikuj psu środek przeciwko pasożytom zewnętrznym.
 2. W pobliżu legowiska psa rozsyp na podłodze kwas borowy – likwiduje on pchły i larwy, powodując ich odwodnienie (nie używaj go jednak tam, gdzie bawią się dzieci).
 3. Często odkurzaj pomieszczenia, w których przebywa pies, szczególnie dywany i meble tapicerowane; worek z odkurzacza włóż do plastikowej torby, by zapobiec uwolnieniu się schwytanych pasożytów.
 4. Raz w tygodniu pierz posłanie czworonoga.
 5. Codziennie sprawdzaj całe ciało psa w poszukiwaniu kleszczy i usuwaj je za pomocą specjalnych szczypczyków; jeśli wolisz robić to ręką, załóż jednorazowe rękawiczki.