20 sposobów na to, aby pies był grzeczny, piękny i zdrowy (4)


Sposoby na to, aby pies: był stale socjalizowany, jadł zdrową suchą karmę, odniósł sukces na wystawie.

7 sposobów na ciągłe socjalizowanie psa
 1. Zabieraj czasem pupila na przejażdżkę samochodem, również po mieście – interesujące dla niego będą choćby tylko nowe widoki za oknem.
 2. Zapewnij mu regularne spotkania z innymi psami. Dla starszego, mniej wylewnego zwierzaka wybierz zamiast wesołych zabaw wspólny spacer na smyczy.
 3. Raz po raz weź psa w nowe miejsce, gdzie są rzeczy i zapachy, których nie zna – na targowisko po zmroku albo na parking.
 4. Wybierz się z psem do znajomych lubiących zwierzęta na popołudniową herbatę (oczywiście za ich zgodą).
 5. Przejedźcie się autobusem czy tramwajem – to także dostarczy podopiecznemu nowych wrażeń; wrócić możecie na piechotę
 6. Odwiedź z psem okolice szkoły lub biurowca. Stań z nim w pobliżu wyjścia lub usiądź na ławce obok i nagradzaj go smakołykami za spokojne zachowanie na widok wychodzących.
 7. Unikaj zabierania zwierzaka na hałaśliwe i tłoczne festyny. Niech nigdy nie towarzyszy ci w miejscu, gdzie są odpalane petardy, padają strzały z broni lub odbywają się pokazy sztucznych ogni.
6 sposobów na najzdrowszą suchą karmę
 1. Unikaj karm sztucznie konserwowanych – podejrzewa się, że BHS, BHT i etoksyquina mają działanie rakotwórcze.
 2. Nie obawiaj się naturalnych konserwantów, takich jak tokoferol (witamina E) lub kwas askorbinowy (witamina C).
 3. Dwa pierwsze składniki wymienione na opakowaniu karmy powinny być mięsem, najlepiej z całych zwierząt (na przykład „kurczak”).
 4. Nie kupuj karm, które zawierają sztuczne barwniki i dodatki smakowe.
 5. Nie zaopatruj się również w te z dużą ilością kukurydzy, ponieważ może ona uczulać i wywoływać niepokój u psa.
 6. Nie wybieraj karm, w których źródłem białka zwierzęcego są głównie „produkty uboczne”.
7 sposobów na sukces na wystawie
 1. Poświęć czas na wybranie odpowiedniego psa. Poznaj najlepszych hodowców wybranej rasy, zapisz się do klubu tej rasy, obejrzyj wystawę klubową.
 2. Zapoznaj się nie tylko z osiągnięciami wystawowymi wybranej hodowli, ale także z temperamentem rodziców szczeniaka – nie mogą być lękliwi!
 3. Od małego przyzwyczajaj pupila do dotykania przez różne osoby, oglądania mu zębów, chodzenia na ringówce, ustawiaj go na różnym podłożu, a jeśli masz psa małej rasy – także na stole lub innym podwyższeniu.
 4. Ćwicz bieganie na ringówce z pomocnikiem, który stojąc z boku, będzie mógł ocenić, w jakim tempie twój podopieczny porusza się najładniej.
 5. Zacznij wystawiać psa już w klasie szczeniąt, abyście oboje oswoili się z atmosferą wystaw.
 6. Noś numer ringowy tak, by był widoczny. Podczas biegania w kółko nie wyprzedzaj konkurentów. Słuchaj poleceń sędziego i nie dyskutuj z nim o ocenie.
 7. Ustawiaj psa zawsze bokiem do sędziego, nawet jeśli ten akurat mu się nie przygląda – przelotne spojrzenie może zdecydować o wyniku.