200 000 dolarów kary za postrzelenie labradora


Precedensowy wyrok wydali sędziowie w Maryland w Stanach Zjednoczonych. Przyznali rodzinie Jenkinsów 200 000 dolarów rekompensaty za szkody psychiczne doznane w wyniku postrzelenia ich psa przez zastępcę szeryfa.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Przed dom Jenkinsów w stanie Maryland podjechał policyjny wóz, z którego wysiedli zastępca szeryfa Timothy Brooks i Nathan Rector. Poszukiwali syna Sandi i Rogera Jenkinsów, który popełnił jakieś drobne przestępstwo. Gdy z domu wybiegły dwa psy, w tym czekoladowy labrador Brandi, Timothy wycelował broń i postrzelił zwierzaka w pierś. Ten został poważnie ranny, ale przeżył. Jego opiekunowie natychmiast udali się z nim do lekarza weterynarii. W tym czasie zastępcy szeryfa bezprawnie weszli do ich domu.

Po czterech latach sąd w Maryland wydał w tej sprawie wyrok. Zasądził na rzecz Jenkinsów 200 000 dolarów w związku ze szkodami psychicznymi, których doznali, a także ze względu na pogwałcenie ich praw. To wyrok precedensowy – dotąd sądy w Stanach Zjednoczonych traktowały zwierzęta jak „własność” i przyznawały kwoty odpowiadające ich „wartości rynkowej”.

Ten precedensowy wyrok daje właścicielom zwierząt szanse dochodzenia swych praw. Warto też zwrócić uwagę, że policjant strzelał do psa, który miał opatrunek na prawej przedniej łapie i kulał (tak naprawdę poruszał się na trzech łapach). Można to zobaczyć na filmie, który podczas interwencji nagrywała kamera umieszczona w policyjnym wozie. MC