200 psów zabitych na ulicach Bagdadu


Policjanci strzelali do psów, a lekarze weterynarii podkładali im zatrute mięso. W taki sposób władze irackiej stolicy próbowały zmniejszyć liczbę błąkających się po Bagdadzie czworonogów.

Gdy w ostatnią niedzielę wiadomość o tych bestialskich praktykach upowszechniły media, Humane Society International oprotestowała je w liście skierowanym do premiera Iraku, gubernatora Bagdadu i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Iraku. Szczególne poruszenie wywołały zdjęcia, na których broń kierowana jest w stronę niczego nie spodziewających się czworonogów. W liście zwraca się uwagę na to, że nie dość, że zastosowane metody są nieludzkie, to nie rozwiązują w sposób długofalowy problemu nadmiernej psiej populacji w mieście.

Stwierdzenie gubernatora o zagrożeniu chorobami przenoszonymi przez psy oraz agresją (według irackich władz tylko w sierpniu wskutek pogryzień zginęło 13 osób) uznano za słuszne, ale wskazano, że na miejsce uśmierconych zwierząt wciąż pojawią się nowe. HSI przypomina, że najskuteczniejsze metody zapanowania nad nadpopulacją psów to ich sterylizacja, kastracja i rejestracja, a przede wszystkim edukacja społeczeństwa. MC