24 godziny na dobę dla zwierząt


Karina Schwerzler, zwyciężczyni plebiscytu Serce dla Zwierząt organizowanego przez miesięcznik „Mój Pies” (2007), została rzecznikiem ds. ochrony zwierząt przy Kancelarii Prezydenta RP

Zakres obowiązków ma bardzo szeroki, m.in. ścisła współpraca z organizacjami i stowarzyszeniami prozwierzęcymi i stworzenie dla nich centrum porad prawnych, opracowanie programu promowania edukacji prozwierzęcej dzieci i młodzieży, koordynowanie lub tworzenie projektów z zakresu prawnokarnej ochrony zwierząt (np. projekt Ambulans weterynaryjny, którego celem jest kastracja i sterylizacja zwierząt), współtworzenie Ustawy o ochronie zwierząt i innych podobnych aktów prawnych.

– Wiem, że doba ma 24 godziny, a ja na razie jestem jedna. Dlatego muszę ustalić priorytety – mówi Karina Schwerzler. – Bardzo ważna jest dla mnie edukacja dzieci i młodzieży, dlatego chcę szybko nawiązać kontakt ze stowarzyszeniami, które się już u nas tym zajmują. Będę też oczywiście koordynowała interwencje w sytuacji znęcania się nad zwierzętami. Pierwszy z brzegu przykład: właśnie zgłoszono mi wywóz koni z Polski do Włoch w niehumanitarnych warunkach.

Karina Schwerzler może w przyszłości liczyć na pomoc jeszcze jednej, dwu osób w jej biurze oraz prawników w ramach staży społecznych.