3700 km, 10 000 dolarów i serce psa


Scott Clare, nauczyciel z Bakersfield w Kalifornii, przejechał ze swoim 14-miesięcznym biszkoptowym labradorem retrieverem o imieniu Buck-O niemal całe Stany Zjednoczone z Ohio do Kalifornii, by uratować jego serce i zdrowie.

Ponad rok temu Scott Clare stracił ukochaną żonę. Wkrótce potem zaopiekował się żywiołowym biszkoptowym labradorem retrieverem, którego nazwał na cześć baseballowego gracza Johna Jordana „Buck” O’Neila i który każdego dnia dawał mu radość – zmuszał do uśmiechu i śmiechu.  Niestety, gdy Scott Clare udał się do lekarza weterynarii, by przygotować psa do sterylizacji, podczas wstępnych badań okazało się, że jego serce bije za szybko.  Norma dla psa to 70-160 uderzeń na minutę, podczas gdy u Bucka-O było to zawsze więcej niż 160. Lekarze zdiagnozowali wrodzoną wadę serca: niedorozwój zastawki trójdzielnej. Wiąże się to z powiększeniem serca i przyspieszeniem oddechu. Lekarze dają takim psom od sześciu miesięcy do trzech lat życia.

Dla Bucka-O był tylko jeden ratunek: operacja. Jednak taki zabieg w Stanach Zjednoczonych mogła przeprowadzić tylko dr Kathy Wright z kiliki MedVet z Cinncinati w Ohio. Kalifornię, gdzie mieszka pies, dzieli od niego kilka tysięcy kilometrów. – Miałem do wyboru: wydać kilka tysięcy dolarów lub skazać Bucka-O na straszną śmierć, to ostatnie nie wchodziło w grę – mówi Scott Clare. Wsiadł więc w samochód i pokonał 3700 km ze swoim podopiecznym.

Operacja trwała 8 godzin i kosztowała 10 tys. dolarów. Na szczęście pies przeszedł ją dobrze. Teraz wraz z opiekunem jest już w domu, a my życzymy mu wielu lat życia w zdrowiu. MC