400 nóg i 2400 łap


Dziesięć medali (trzy złote, trzy srebrne i cztery brązowe) mistrzostw Europy w wyścigach psich zaprzęgów, które odbywały się w gminie Kcynia koło Bydgoszczy, wywalczyli Polacy. Więcej zdobyli tylko Czesi - 12 i Norwegowie - 11. Rywalizowało 200 zawodników z ok. 600 psami z 13 krajów.

Były to zawody wielu niespodzianek, które – w większości – sprawili reprezentanci Polski. Autorem największej był Igor Tracz z trójmiejskiego klubu Amberdog, który sięgnął po złoto w wyścigach zaprzęgów z czterema psami. Zwyciężył niepokonaną od 10 lat Lene Hillestad. Dzięki Norweżce wyhodowano greystery – psy zaprzęgowe znane ze świetnych warunków fizycznych i psychicznych.

Igor Tracz, który trzy tygodnie temu zdobył tytuł mistrza Europy w bikejoringu (kolarz z psem), pokonał nie tylko Lenę Hillestad, ale również kilku jej wymagających rodaków.
W bikejoringu na najwyższym stopniu podium stanęła Olga Musielak (Biały Kieł Pomiechówek). Medalistka ME i MŚ w kategoriach juniorów pokazała swoje możliwości w konfrontacji z seniorkami, wyprzedzając m.in. obrończynię
tytułu Czeszkę Sonię Klikarovą.

20-letni Maciej Wodziński z klubu Grey z podwarszawskiego Nadarzyna w konkurencji zaprzęgu z ośmioma psami uległ tylko utytułowanej Norweżce Ingebrigtse Hege, która zdobyła także złoty medal w zaprzęgu z sześcioma psami.

15-letni Kajetan Jasiczak (TARIS Puszczykowo k. Poznania) zwyciężył w wyścigu z czterema psami i był trzeci w bikejoringu juniorów. Mimo młodego wieku ma już w dorobku srebrne i brązowe medale MŚ i ME. Z zaprzęgiem, z którym startował w Kcyni, wywalczył w Jakuszycach w marcu tego roku wicemistrzostwo świata.

16-letni Wojciech Kasprowicz z Biłgoraja zdobył w canicrossie (bieg zawodnika z psem) kolejny srebrny medal (ma ich 4 z ME i MŚ), a brązowy przypadł Piotrowi Witkowskiemu (Biały Kieł Pomiechówek).

Sztafeta w składzie: Hubert Kilian, Piotr Witkowski, Bartłomiej Gadziomski (wszyscy Biały Kieł) była trzecia za Czechami i Słowakami.

W rywalizacji juniorek w canicrossie Milena Waśniewska (Czemi Lubieszów) wywalczyła srebrny medal, a Monika Obarka (Sfora Nakielska) brązowy.

O pechu mogą mówić doświadczeni zawodnicy – zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw świata i Europy w biegach górskich Izabela Zatorska i Bartosz Gadziomski (bieg z psem), a także Beata Pałowska i Janusz Królikowski (kolarz z psem), którzy uplasowali się na czwartych miejscach. Były to pierwsze zawody zaprzęgowe w kraju transmitowane na żywo w polskiej telewizji – TVP 3. (PAP)