5 ras do małego mieszkania


Marzysz o psie, ale masz małe mieszkanie? Specjalnie dla ciebie wybraliśmy rasy, którym niewielki metraż zupełnie nie przeszkadza.

Chihuahua

Chihuahua leży na ławce
fot. Shutterstock

Najmniejszy pies świata to nie jest wbrew pozorom jedynie ozdoba „do torebki”. To sprytne zwierzę, chętne do nauki i zabawy. Bystre chihuahuy mają spory temperament i lubią piesze wycieczki – oczywiście w miarę swoich możliwości i niekoniecznie w duży mróz. Nawet w bardzo małym mieszkaniu świetnie się odnajdą, jeśli tylko zapewni im się towarzystwo człowieka i dość częste spacery. Warto wiedzieć, że chihuahuy źle znoszą samotność, a swojego człowieka najchętniej nie odstępowałyby na krok.

Yorkshire terrier

York leży na łóżku
fot. Shutterstock

Te niewielkie pieski mają duży temperament, są inteligentne, przywiązują się do właściciela, ale pozostają trochę niezależne. Mimo że wydają się nieco zuchwałe, w rzeczywistości są bardzo wrażliwe i potrzebują delikatnego traktowania. Za sprawą niewielkiego rozmiaru świetnie się nadają do małego mieszkania, ale to nie są typowe kanapowce – bez odpowiedniej dawki ruchu (ćwiczeń i regularnych spacerów) stają się uciążliwe.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

Mops

Uśmiechnięty mops
fot. Shutterstock

Pogodny, pewny siebie mops to pies o średnim temperamencie. Ma wesołe usposobienie, a przy tym jest dość spokojny. Nie potrzebuje długich spacerów, dlatego może być świetnym towarzyszem dla mało aktywnych osób. W mieszkaniu nie zajmie dużo miejsca – dla mopsa najważniejsze jest, by mógł przebywać blisko właściciela. Nadaje się właściwie dla każdego, także dla rodziny z dziećmi (jeśli tylko nauczy się je odpowiednio traktować psa). Mops świetnie odnajdzie się także w domu, w którym są już inne zwierzęta – np. koty lub podobnej wielkości psy.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

Cavalier king charles spaniel

Dwa cavalierki na łące
fot. Shutterstock

Cavalier king charles spaniel to sympatyczny pies rodzinny o umiarkowanym temperamencie. Ponieważ znany jest ze swej łagodności i cierpliwości, często poleca się go jako kompana dzieci. Cavalier to pies wrażliwy, który nie znosi samotności i bardzo się przywiązuje do właściciela. Cavalierki mogą wieść zarówno aktywne, jak i spokojne życie. Na spacerach tryskają energią, w domu chętnie się wylegują na kanapie. Psy tej rasy są zwykle mało hałaśliwe, dlatego dobrze się sprawdzą w bloku, ale ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

Samojed

Samojed w lesie
fot. Shutterstock

Ten uśmiechnięty pies północy, bo tak się go nazywa ze względu na wyraz pyska, jest doskonałym psem rodzinnym. Przyjacielski, lubi się bawić, dobrze się również dogaduje z dziećmi. Trzeba jednak się przygotować na to, że to rasa dość hałaśliwa – szczególnie suczki lubią sobie poszczekać. Samojed nadaje się do mieszkania, lecz trzeba mu zapewnić regularny ruch na swieżym powietrzu. Wbrew pozorom jego sierść jest łatwa w utrzymaniu – samojeda wystarczy czesać raz w tygodniu, a błoto po wyschnięciu łatwo wyczesać.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

Autor: Paulina Król