5 zalet kastracji - Psy.pl

5 zalet kastracji

Po co kastrować? „Nie chcę robić krzywdy swojemu psu, każdy zabieg w narkozie jest przecież niebezpieczny, a poza tym zwierzak na pewno potem utyje, a suczka może nie trzymać moczu”. Tak często bronimy się przed wykonaniem zabiegu. Warto jednak poznać 5 zalet sterylizacji.

Nim je wymienimy, wyjaśniamy zamieszanie, jeśli chodzi o nazwy. Sterylizacja to zabieg, który prowadzi do niepłodności. Może to być podwiązanie jajowodów (wtedy zostaje cały układ rozrodczy i cieczka) albo kastracja, czyli usunięcie jajników u suk (zwykle usuwa się też macicę) lub jąder u psów (w języku potocznym zwykle nieprawidłowo mówimy o sterylizacji w odniesieniu do samic, i kastracji w wypadku samców). 

 

1. Stabilniejszy charakter

Wiele osób uważa, że psy po kastracji są ospałe i nie nadają się choćby do uprawiania psich sportów. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie – ich charakter staje się stabilniejszy, dzięki czemu lepiej i z większym zapałem wykonują komendy. Wystarczy przyjrzeć się psom pracującym (np. asystentom i przewodnikom), które zwykle są kastrowane, co pozwala im bez zakłóceń wykonywać obowiązki. Kastracja w połączeniu z terapią behawioralną jest także polecana jako metoda łagodzenia agresji u psów (szczególnie u dominujących i nerwowych samców). 

2. Święty spokój z cieczkami

Jeśli wysterylizujemy sukę niehodowlaną, mamy święty spokój z cieczkami. Nie tylko nie musimy troszczyć się o higienę podopiecznej  tym okresie, ale także, a może przede wszystkim, nie musimy się opędzać od jej adoratorów. I w konsekwencji nie będziemy musieli troszczyć się o niechciane potomstwo. 

3. Dłuższe życie suczek

Są dowody naukowe na to, że prawidłowo przeprowadzona sterylizacja przedłuża sukom życie. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się występowanie guzów listwy mlecznej (zwłaszcza jeśli przeprowadzi się go tuż przed pierwszą cieczką) oraz schorzeń układu rozrodczego takich jak ropomacicze. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i schorzeń skóry.

4. Mniej chorób psów

Kastracja powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego, a w związku z tym jest korzystna w wypadku większości jego chorób – przede wszystkim przerostu i torbieli wewnątrzgruczołowych. Całkowicie zapobiega wystąpieniu nowotworu jąder, bo zostają one usunięte, a nowotwór ten zbiera największe żniwo wśród niekastrowanych zwierzaków.
 

5. Ograniczenie lub wykluczenie włóczęgostwa

Jeżeli pies staje się bardzo pobudzony w okresie, gdy w okolicy pojawiają się suki w rui, i opiekunom trudno sobie z nim poradzić, usunięcie jąder prawdopodobnie rozwiąże problem. Choć wykastrowane samce są zdolne do kopulacji, w praktyce motywacja seksualna po kastracji jest na tyle mała, że zwykle nie sprawia to właścicielom żadnego kłopotu. (Uwaga: nie dotyczy to ucieczek psa z posesji, bo popęd płciowy zwykle nie jest jedyną ich przyczyną). 

5 na 5 na podstawie 1 głosów
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *