68 pracujących border collie na testach IQ


Psom można zmierzyć IQ tak samo jak ludziom - stwierdzili naukowcy z London School of Economics and Political Science oraz uniwersytetu w Edynburgu i opracowali specjalny test IQ dla zwierzaków. Ale to nie wszystko - badania te mogą też pomóc w lepszym zrozumieniu mechanizmów demencji, która dopada ludzi w starszym wieku.

Zwierzaki, które zostały poddane testom, to nie wielkomiejskie psy przyzwyczajone do nauki różnych sztuczek i do otrzymywania za to smakołyków. Naukowcy wybrali border collie pracujące na co dzień w gospodarstwach. Psy – podobnie jak ludzie podczas badania IQ – musiały rozwiązać w określonym czasie (godzina) różne zadania. Badano m.in., w jakim czasie są w stanie znaleźć ukryte na różne sposoby pożywienie, a także czy potrafią rozróżnić wielkość jego porcji. Wyniki wskazują, że psy, które dobrze radziły sobie z jednym zadaniem, sprawnie rozwiązywały też inne zadania. Poza tym te, które robiły to szybciej, robiły to również dokładniej. 

– Psy, nawet w obrębie rasy, podobnie jak ludzie różnią się poziomem inteligencji – wyjaśnia w informacji pracowej dr Rosalind Arden z LSE. – To ważne, ponieważ u ludzi można zaobserwować niewielkie, ale dające się zmierzyć powiązanie między poziomiem inteligencji, a zdrowiem i długością życia: osoby o wyższym poziomie IQ są zdrowsze i żyją dłużej. Jeśli więc, jak wynika z naszych badań, inteligencja psów jest podobna do naszej, to badając gatunek, który nie pali, nie pije, nie używa narkotyków i nie różni się w swoim obrębie znacząco poziomem wykształcenia i dochodów, będziemy mogli lepiej zrozumieć powiązania między poziomem inteligancji i zdrowiem.

Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jedną ważną korzyść, którą mogą przynieść ich badania. Otóż psy należą do nielicznych gatunków, które podobnie jak człowiek chorują na demencję. Tak jak my w starszym wieku zapominają pewne codzienne czynności, np. nie wiedzą, którymi drzwiami powinny wejść do domu. Stają się też mniej towarzyskie. Analiza ich zachowań może pomóc w zrozumieniu przyczyn demencji, na którą zapadają ludzie, a także w znalezieniu leku na nią. MC