82,5 cm jamnika


Najdłuższym jamnikiem 19. już Marszu Jamników został rodowity krakowianin z Nowej Huty o imieniu Nadim.

Zwycięzca ma długość 82,5 cm (mierząc bez ogona), dziewięć miesięcy i jest jamnikiem standardowym długowłosym. Jego opiekun zgodnie z tradycją przebrał czworonoga – wybrał mu strój aniołka. Podobno to przebranie oddaje charakter Nadima, który jest oazą spokoju i przyjaznym towarzyszem 15-miesięcznej dziewczynki.

Tytuł „wicedługiego” jamnika zdobył Elektus – był o 9,5 cm krótszy od Nadima. Trzecie miejsce zdobyli Neo i Szafira – obydwa mierzące 71 cm.

Marsz Jamników odbył się w niedzielę 8 września już po raz 19. Jak zawsze zorganizowało go Radio Kraków – gdy tylko na ulicach Krakowa rozległ się południowy hejnał, rozszczekany, barwny i radosny pochód wyruszył spod Barbakanu i skierował się w stronę Rynku Głównego. Podczas marszu jamniki były obserwowane, a tym, które wydawały się odpowiednio długie, wręczano karty uprawniające do udziału w konkursie na najdłuższego jamnika.

Właściciele psów, którzy pojawili się w niedzielę na marszu, mogli odwiedzić wiele stoisk, na których porad udzielali m.in.: lekarz weterynarii, behawiorysta, dietetyk, zoofizjoterapeuta, rehabilitant, petsitter, instruktor szkolenia psów. W profesjonalnym salonie piękności dla czworonogów można było za darmo ostrzyc i wytrymować zwierzaka, a także go zaczipować.

Marsz był też okazją, by poruszyć problem bezdomności psów i niewłaściwego ich traktowania. W pochodzie pojawiły się w związku z tym psy z krakowskiego schroniska, a przedstawiciel małopolskiej policji uczył, jak reagować, gdy jest się świadkiem znęcania nad zwierzętami. Przedstawiciele fundacji Psi Los przez cały czas trwania marszu prowadzili zbiórkę darów dla przytuliska w Harbutowicach. AW