A foksterier się obraził


Podczas XI Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2008 najlepszą drużyną okazali się przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

– Uczestnictwo w zawodach różnie oddziałuje na psy. Niektóre wypadają trochę słabiej – mówi sędzia zawodów komisarz Sławomir Gwardys. – Wynika to zwykle z tego, że przewodnik bardziej się denerwuje, co psy wyczuwają. Ewidentnym tego przykładem była konkurencja, w której chodziło o przeszukanie bagażu w poszukiwaniu zapachu narkotyków. Foksterier – pies trudny w prowadzeniu – obraził się na przewodnika, nie podjął pracy i dostał zero punktów. Tymczasem to świetny zwierzak i wszystkie inne etapy zaliczył na sto punktów.

Mistrzostwa w Sułkowicach odbywają się od 1998 r. Poszczególne komendy wojewódzkie wystawiają zawodników w trzech konkurencjach: psy do działań prewencyjnych, do wyszukiwania zapachów narkotyków i do wyszukiwania materiałów wybuchowych.

Sułkowice 2008 – zwycięzcy indywidualni
– w kategorii przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych – sierż. szt. Grzegorz Hałaciński z psem Wadylem (KWP Katowice).
– w kategorii przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów narkotyków – sierż. szt. Tomasz Kaszkowiak z psem Zanterem (KWP Poznań)
– w kategorii przewodnicy psów patrolowo-tropiących – sierż. szt. Sławomir Woszczenko z psem Agotem (KWP Białystok)

tekst i zdjęcie: Konrad Piskała