ABC dla nowych właścicieli – zapachy, szyja, barwy nosów


Psi nos służy nie tylko do wywęszenia smakołyka w twojej kieszeni - potrafi odróżnić 600 tysięcy zapachów! Na dodatek jest czułym barometrem kondycji naszego pupila. A co warto wiedzieć o psiej szyi?

Gra w zapachy

W domu
Najprostszą zabawą ćwiczącą węch może być poszukiwanie pochowanych w różnych zakamarkach smakołyków (nie polecamy robić tego na dworze, żeby nie przyzwyczajać psa do zbierania odpadków). Trudniejsze jest poszukiwanie przedmiotu o charakťterystycznym zapachu. W domu powinniśmy używać rzeczy o wyraźnie odróżniającej się woni, bo tutaj wszystko pachnie nami, np. możemy nauczyć naszego psiaka szukania gazety. Pokaż psu ulubioną zabawkę i włóż ją na jego oczach do pudełka razem ze zwiniętą gazetą. Schowaj pudełko, na początku w łatwym miejscu, poleć mu szukać i nagródź zabawą za odnalezienie. Stopniowo zwiększaj stopień trudności. Kiedy pies już dobrze kojarzy charakterystyczny zapach z zabawą, przestań chować zabawkę razem z pismem, lecz miej ją przy sobie. Psiak powinien zrozumieć, że odnalezienie tego zapachu równa się zabawie!

Na dworze
Pies może szukać dowolnego przedmiotu pachnącego panem. Umiejętność ta przyda się, gdy zgubisz np. rękawiczkę. Spacerując z psem, upuść przedmiot. Po chwili zacznij mówić zachęcającym głosem: „Gdzie jest…?”. Podejdź z pupilem do przedmiotu i pokaż mu go, a kiedy go powącha, pochwal go wylewnie. Powtórz to parę razy. Stopniowo oczekuj od psa coraz większej samodzielności. Jeśli przez długi czas nie może trafić na zgubę, pomóż mu w poszukiwaniach, żeby ćwiczenie zakończyło się sukcesem. Naucz go też sygnalizowania w określony sposób, że ją znalazł. (UCh)

Co włożyć na szyję?
– Najczęściej używamy zwykłej obroży. Może być zrobiona ze skóry lub materiału. Rozmiar dobieramy tak, by po zapięciu można było pod nią wsunąć dwa palce. Pies może ją nosić całą dobę.
– Dla niektórych ras tradycyjnie wybiera się określony rodzaj obroży: np. dla charta szeroką u dołu, by chronić delikatne podgardle, a u góry wąską. Z kolei obroże dla bulterierów, amstafów i innych psów bojowych są grube i szerokie, często nabijane ćwiekami.
– Dla ozdoby możemy założyć naszemu pupilowi specjalną chustę bandankę. Najlepiej bardzo jaskrawą z odblaskowymi elementami. Oprócz funkcji ozdobnej sprawia, że pies jest bardziej widoczny, co szczególnie przydatne jest jesienią. Wizerunek psa również na tym zyskuje, przez co jest lepiej odbierany przez otoczenie. (AZ-Cz)

Barwy nosów
Najbardziej typowy psi nos jest czarny. Jednak u zwierzaków o podstawowym umaszczeniu czekoladowym lub wątrobianym nosy są brązowe. Spotkamy je często u ras myśliwskich. U psów łaciatych kolor nosa zależy od… rozmieszczenia łat. Jeśli na głowie występuje przewaga bieli, to często i nos bywa częściowo wypigmentowany – w skrajnych sytuacjach może być cały różowy i w związku z tym narażony na poparzenia słoneczne. (UCh)

Nos prawdę powie?
Przyjęło się, że wygląd nosa psa może świadczyć o jego zdrowiu. I rzeczywiście – poniekąd tak jest. Większość zdrowych psiaków ma chłodny, lekko wilgotny nosek. Jednak zdarzają się i takie zdrowe psy, które mają nos cieplejszy i nieco bardziej suchy. Taki nos miewają też czworonogi podczas snu.
Jeśli więc pies jest wesoły i ma apetyt, nie musisz biec z nim do weterynarza z powodu suchego nosa. Co innego, jeśli zaobserwujesz katar – może on świadczyć nie tylko o przeziębieniu. (lek. wet. AD)

Łabędzia szyja
Na wystawach sędziowie zwracają uwagę na kształt szyi, oglądanej z profilu. Prawidłowa jest lekko wysklepiona od góry. Czasem zdarza się wadliwa szyja, tzw. jelenia – jej profil jest wklęsły. Jeszcze rzadsza jest szyja łabędzia, czyli przesadnie wygięta ku górze. Najczęściej spotykaną wadą jest szyja zbyt krótka.

Ściąga
Czytając wzorce ras, nie rozumiesz niektórych określeń?
Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
– szyja sucha – szyja o skórze ciasno przylegającej
– łałok – rodzaj podgardla u psów o mocnej budowie, np. molosów; skóra na ich szyi jest luźna i tworzy fałdy

Nosy zimowe
Martwisz się, że twojemu rudzielcowi zmienił się kolor nosa? Niepotrzebnie! Psy o umaszczeniu rudym czy kremowym często mają jaśniejsze nosy z tego powodu, że przy tym ubarwieniu wykazują one tendencje do sezonowego rozjaśniania się, szczególnie zimą. Dotyczy to m.in. goldenów, biszkoptowych labradorów, ale także np. podhalanów, husky czy malamutów.