ABC dla nowych właścicieli


Hasła na literę "L"

Lamblioza
To jedna z tzw. chorób brudnych rąk, wywoływana przez pierwotniaki, atakująca m.in. ludzi, psy i koty. Szczególnie narażone są na nią dzieci i młode zwierzęta (np. psy do dwóch lat). Mikroskopijnej wielkości pasożyt przyczepia się przyssawką do nabłonka jelita lub pęcherzyka żółciowego i intensywnie mnoży. Przeobraża się w bardzo odporne na warunki środowiskowe cysty, które są wydalane z kałem.
Do zarażenia dochodzi w wyniku połknięcia cyst razem z zanieczyszczonym pokarmem – np. nieumytymi owocami – lub skażoną wodą, znacznie rzadziej przez kontakt bezpośredni: pies może zarazić człowieka, a człowiek – psa.
U wielu zarażonych nie daje żadnych objawów – pojawiają się one u osobników osłabionych (po kilku lub kilkunastu dniach od zarażenia). Najbardziej typowy to długotrwała wodnista biegunka, a także nudności, bóle brzucha i głowy, lekka gorączka, zmęczenie, bezsenność i reakcje uczuleniowe skóry. Zarażenie lambliami może również prowadzić do powikłań, np. problemów z wątrobą.
Chorobę rozpoznaje się, badając kał. Ponieważ jednak cysty wydalane są okresowo, aby wykluczyć zakażenie, badanie trzeba przeprowadzić kilkakrotnie.
Leczenie powinno objąć nie tylko chorego, ale także wszystkich nosicieli z jego otoczenia. To oznacza, że często należy poddać leczeniu całą rodzinę i psa.
Najlepszą ochroną przed lambliami jest przestrzeganie zasad higieny: mycie rąk po wyjściu z toalety i głaskaniu zwierząt, gotowanie wody pitnej oraz mycie warzyw i owoców.

Legowisko
Swoje posłanie powinien mieć każdy pies, nawet jeśli na co dzień lubi kłaść się w różnych miejscach. Nie może być zbyt małe – powinien móc się na nim wygodnie wyciągnąć. Odradzamy jednak kupowanie szczeniakowi dużej rasy od razu docelowego „łóżka”. Maluchowi nie będzie w nim przytulnie, poza tym na pierwszym legowisku może wypróbować siłę swoich ząbków…
Posłanie trzeba umieścić w spokojnym miejscu, aby pies nie był ciągle niepokojony przez kręcących się domowników. Z drugiej strony, wiele czworonogów lubi obserwować życie domu, więc legowisko w pustej za dnia sypialni może nie przypaść pupilowi do gustu. Rozwiązaniem może być… drugie posłanko w pokoju dziennym, żeby nie czuł się odizolowany od „stada”. Legowisko można też umieścić w klatce, która przyda się do nauki czystości i pomoże zabezpieczyć mieszkanie przed zniszczeniem przez szczeniaka (gdy jesteśmy w pobliżu, może być cały czas otwarta). Oczywiście pies musi być do niej stopniowo przyzwyczajany, a nie wpychany siłą…
Legowisko powinno być dla psa miejscem bezpiecznym, azylem. Nie wolno go na nim karcić!

Zobacz też hasła w listopadowym miesieczniku „Mój Pies”.