Agility w Łodzi


Łódź gościła w ostatni weekend na wystawach klubowych boksery, psy pasterskie, szpice, psy pierwotne i dogi niemieckie, a także psy usportowione, które zjechały na zawody agility, do których zgłoszono 67 zawodników.

Pierwszego dnia odbyły się zawody w ramach Pucharu Polski, a drugiego – o Puchar Łodzi. Do sędziowania zaproszono Eileen Wishnia z Wielkiej Brytanii. Odbyły się przebiegi na kategorie, czyli tzw. egzaminy A1, A2 i A3, oraz przebiegi open – agility i jumping, z których następnie liczono klasyfikację łączną do Pucharu Polski i Pucharu Łodzi.

Agility może być wspaniałą zabawą nie tylko dla obdarzonych wyjątkowymi predyspozycjami w tym kierunku np. border collie. Na parkurze w Łodzi obok tradycyjnie występujących w tej dyscyplinie borderów, belgów i szetlandów można było zobaczyć m.in. jedynego w Polsce alaskana malamuta – co przeczy przekonaniu niektórych, że ras północnych szkolić się nie da. Najwyższym zawodnikiem był rhodesian ridgeback pokonujący tor z elegancją rasowego konia. Pojawiły się też dwa psy rzadkiej rasy entlebucher i budzący aplauz z powodu ogromnego zaangażowania, wysokich skoków i dużej szybkości – bulterier miniaturowy. W zawodach wzięły udział także kundelki.

Organizatorami zawodów byli warszawski klub agility Hopsa i łódzki oddział Związku Kynologicznego w Polsce. (Urszula Charytonik | fot: Krzysztof Tlaga)