Agresja wobec jednego z domowników


Twój pies zachowuje się agresywnie wobec jednego z domowników, a ty nie wiesz co zrobić?

Czasem zdarza się, że pies jest agresywny wyłącznie wobec jednego z domowników. Przyczyną może być, np. złe doświadczenia z daną osobą ( pies mógł zostać przez nią uderzony).  Może być to także samo skojarzenie. Dość często zdarza się to psom adoptowanym ze schroniska, które w przeszłości były niegodziwie traktowane przez mężczyznę. W nowym domu przywiąże się do pani domu natomiast od jej męża będzie trzymał się z daleka chodź z jego strony nie był źle traktowany.

JAK TEMU ZAPOBIEC:
Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja i stała struktura socjalna stanowią najważniejsze przesłanki do zamknięcia tego problemu. Ważna jest też nauka posłuszeństwa, do której przyłączą się wszyscy domownicy.

JAK ROZWIAZAĆ TEN PROBLEM:
Należy zacząć od tego by osoba mająca problem z psem nawiązała z nim stopniowo jak najwięcej interakcji. Najlepiej by inni członkowie rodziny dystansowali się od pupila. W szkoleniu psa przydatne są komendy takie jak: „siad”, „na miejsce”, „daj łapę”. Komendy te osoba omawiana powinna ćwiczyć z psem codziennie. Osoba poszkodowana powinna pobawić się z psem by zdobyć jego zaufanie, jeżeli zaś pojawią się jakiekolwiek niepokojące spostrzeżenia np. (warczenie) natychmiast należy przerwać zabawę. Jeśli zabawa, karmienie lub wychodzenie z psem na spacer jest z jakichkolwiek powodów niebezpieczne lub wręcz niemożliwe, reszta domowników powinna spróbować wpłynąć na zmianę zachowania pupila zwracając na niego uwagę wyłącznie wtedy gdy członek rodziny mający problem będzie obecny. Dzięki temu zacznie się on kojarzyć psu z jakąś nagrodą.