Alicja w krainie zwierząt

"Alicja w krainie czarów" Lewisa Carrolla to książka pełna nie tylko czarów, ale i zwierząt. Także niezwykłych i fantastycznych, jak znikający Kot z Cheshire

Nieustannie zmieniająca swe rozmiary Alicja ogląda świat zwierzęcy z różnych perspektyw. Dla kilkucalowej dziewczynki zagrożeniem staje się każde niewielkie stworzonko, także chętny do zabawy szczeniak, który może ją stratować, zgnieść lub zjeść. Na jednej z ilustracji widzimy, jak Alicja usiłuje bawić się z psiakiem, co miała dawniej w zwyczaju, ale musi się z tej niebezpiecznej zabawy wycofać. Pies w książce występuje tylko raz, ale za to w dużym formacie i naturalistycznie wyobrażony.
Oprócz tego czworonoga, wśród ilustracji do „Alicji w krainie czarów” znajdziemy jeszcze wizerunki 26 zwierząt w różnym stopniu antropomorfizacji i realizmu. Są wśród nich zwierzęta fantastyczne takie jak Żółciciel, Gryf czy znikający Kot z Cheshire. Cała ta niebanalna menażeria tworzy świat, w którym marzenie i jawa uzupełniają się, tak jak świat zwierząt i ludzi.
Autorem ilustracji jest Sir John Tenniel. Tekst i obraz złączyły się w wyobraźni czytelników do tego stopnia, że wszelkie późniejsze próby zilustrowania dzieła Carrolla przez innych autorów kończyły się fiaskiem.
John Tenniel urodził się w 1820 roku w Londynie. Jego talent objawił się bardzo wcześnie. Studiował w Akademii Królewskiej w Londynie do momentu, kiedy wygrał konkurs na wykonanie fresków w Pałacu Westminster. Potem został zaangażowany jako rysownik i karykaturzysta do „Puncha”. Karykatury polityczne przyniosły mu światową sławę. Nie to jednak zapewniło mu nieśmiertelność, ale właśnie ilustracje do „Alicji w krainie czarów”, które od 150 lat są stale obecne w kolejnych wydaniach tej książki.