Amerykanie wybierają Obamie psa

Barack i Michelle Obama obiecali swoim kilkuletnim córeczkom, że po wyborach dostaną psa. W doradzanie, jaki to ma być zwierzak, zaangażowały się niemal całe Stany Zjednoczone.

Dom Obamów nie należy do dwóch trzecich gospodarstw domowych w Ameryce, w których mieszkają czworonogi. Gdy więc stało się tajemnicą poliszynela, że Barack i Michelle chcą ofiarować dzieciom psa, różne osoby prywatne i organizacje wystąpiły w roli doradców. Mówi się, że w kręgu zainteresowań była antyalergiczna rasa hybrydowa goldendoodle (mieszaniec golden retrievera z pudlem).
Na taką koncepcję zareagowała jednak PETA (People for Ethical Treatment of Animals – licząca 2 mln członków organizacja walcząca o etyczne traktowanie zwierząt). Prezes Ingrid E. Newkirk w liście do Baracka Obamy napisała, że „nikt nie musi mu przypominać, że skoro Stany Zjednoczone są dumne z tego, iż są tyglem, w którym mieszają się rozmaite ludzkie rasy, to głęboko niewłaściwe jest zainteresowanie tylko psami rasowymi”. Prezes PETA prosi więc kandydata na prezydenta, by gdy będzie gotowy przyjąć pod swój dach psa, zdecydował się na adopcję bezdomnego kundelka, których tysiące przebywają przepełnionych schroniskach. Zwraca mu też uwagę, że kundelki tak samo jak psy rasowe chcą żyć w dobrych domach, jeść dobrą karmę i mieć odpowiedzialnych, kochających i cierpliwych opiekunów. MC