Anioł na czterech łapach ratuje więźniów


W więzieniu na warszawskiej Białołęce od kilku miesięcy mieszka Greta, roczny owczarek niemiecki, który bierze udział w programie „Angel dog” – jego celem jest pomoc więźniom o skłonnościach samobójczych. Przy Grecie miękną dilerzy, złodzieje i mordercy.

– W pewnym momencie zrodził się u nas pomysł pracy z psami. Najpierw na podstawie art. 35 ustawy o ochronie zwierząt chcieliśmy zorganizować zajęcia z psami dla skazanych, którzy popełnili przestępstwo przemocy czy znęcania się nad zwierzętami, ale równolegle pojawił się autorski program Agnieszki Żebrowskiej „Angel dog” adresowany do potencjalnych samobójców – wyjaśnia Monika Ciuk-Mitura, młodszy wychowawca działu penitencjarnego w więzieniu na warszawskiej Białołęce.

 

W programie „Angel dog” wszyscy uczestnicy wnoszą jakiś wkład w ułożenie Grety, bo podczas półgodzinnych zajęć uczą psa reagowania na różne komendy: stój, siad czy waruj. Spotkania z czworonogiem przyczyniają się do stabilizacji rozchwianej emocjonalnie psychiki więźniów, zmniejszają poczucie samotności i izolacji, a także zwiększają poczucie własnej wartości.

 

Greta trafiła na Białołękę jako czteromiesięczny szczeniak i początkowo twórcy programu obawiali się, czy więźniowie jej nie skrzywdzą. Okazało się jednak, że miękną przy niej wszyscy: mordercy, dilerzy narkotyków i złodzieje. – Przebywa u nas skazany na 25 lat więzienia za morderstwo. Od wielu lat nie widział psa – odsiedział ich już 18. Kiedy zobaczył w moim pokoju Gretę, powiedział: „Błagam, chciałbym przynajmniej dotknąć tego psa” – opowiada Monika Ciuk-Mitura. – Inny skazany, który uczestniczył w programie, był załamany i rozchwiany emocjonalnie. Po trzech miesiącach terapii zmienił się nie do poznania. W czasie świątecznego widzenia z mamą chciał się nawet przed nią pochwalić, jakie Greta zrobiła postępy. To była wzruszająca scena, gdy Agnieszka Żebrowska przyprowadziła Gretę na salę widzeń.

 

Program „Angel dog” realizowany jest od 2012 r. W zajęciach oprócz Grety uczestniczy także suczka Dżeta (berneński pies pasterski), która jest doświadczonym psim terapeutą.

 

Terapia z udziałem psów stosowana jest w Polsce m.in. w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Jej pomysłodawcy: dogoterapeutka Agnieszka Terechowicz i mjr Roman Paszko, dyrektor aresztu, zostali nominowani do narody „Serce dla zwierząt” (2012) przyznawanej przez redakcję i czytelników miesięcznika „Mój Pies”. MC