Jak widzi pies i czy rozróżnia kolory?

author-avatar.svg

Magdalena Ciszewska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Żółty i niebieski to kolory, które widzi i rozróżnia nasz pies – stwierdzili naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk w artykule opublikowanym w magazynie „Proceedings of the Rogal Society B”.

jak widzi pies

fot. Shutterstock

Jedno jest pewne, psy widzą świat z innej perspektywy niż my. Chociażby dlatego, że ich narząd wzroku znajduje się na innej wysokości. Ale czy psy widzą kolory? Jeśli tak, to jakie? Czy lepiej widzą obiekty, które się poruszają, a może te, które pozostają w bezruchu? Koniecznie sprawdź, jak widzi pies.

Jak widzi pies?

Za podstawę eksperymentów posłużyły wyniki badań z 2012 roku Jaya Neitza z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. W wyniku przeprowadzonych testów stwierdził on, że nasi czworonożni podopieczni mają tylko dwa rodzaje czopków (receptorów) odpowiedzialnych za rozróżnianie kolorów w przeciwieństwie do ludzi, którzy mają ich trzy. Oznacza to, że my rozróżniamy czerwony, zielony, niebieski i żółty, a one tylko te dwa ostatnie kolory. Przypomina to daltonizm, czyli wadę wzroku polegającą na nierozróżnianiu przez ludzi czerwonego i zielonego koloru. Przyczyną jest właśnie brak u danej osoby owego trzeciego czopka.

Czy pies widzi kolory?

Dotąd uważano, że psy kierują się tym, czy przedmiot jest jasny czy ciemny, a kolor nie ma dla nich znaczenia. Wadim Maksimow, Jason Badridze i Anna Kasparson z Laboratorium Sensorycznego Opracowywania Informacji przy RAN zaplanowali następujący eksperyment. Przygotowali dwa pojemniki z surowym mięsem i oznaczyli je kolorami ciemnożółtym i jasnoniebieskim. Tylko jeden pojemnik był otwarty. Osiem psów przez 9 dni ćwiczyło 10 razy dziennie. Nauczyły się, że dostępne mięso znajduje się w pojemniku oznaczonym kolorem jasnożółtym. Następnie wprowadzono nowe oznaczenia: ciemnoniebieskie i jasnożółte (dla otwartego pojemnika z mięsem). Jeśli psy kierowałyby się natężeniem barwy, powinny wybrać pojemnik oznaczony ciemnoniebiesko. Wyniki były jednak zupełnie inne i jednoznaczne: psy kierowały się do pojemnika oznaczonego jasnożółtą barwą (ponad 70 proc.), a sześć z ośmiu psów wybierało go w 90 lub 100 proc. prób.

Z badań rosyjskich naukowców wynika więc, że nasi podopieczni kierują się samym kolorem, a nie jego natężeniem, gdy dokonują wyboru, a także, że obecność tylko dwóch czopków nie decyduje o tym, że kolory nie są rozróżniane. Ten eksperyment pozwoli szkoleniowcom na wprowadzenie nowych ćwiczeń. Może też stanowić wskazówkę dla producentów zabawek, które często są czerwone lub zielone.

kolory_129492-128724.jpg

Co widzi człowiek                                    Co widzi pies

 

Pole widzenia

Psy, w przeciwieństwie do nas, poruszają się na czterech łapach. Dlatego widzą świat z innej perspektywy niż ludzie. Jeśli chcemy zrozumieć, jak widzi pies, należałoby przejść się na czworakach. To, na jakiej wysokości znajduje się narząd wzroku, sprawia, że obszar, który dostrzegamy, jest inny.

A jak wygląda sprawa z obszarem, jaki zarówno pies, jak i człowiek są w stanie objąć wzrokiem bez obracania głową? Okazuje się, że pole widzenia ludzi obejmuje około 180°, w tym 140° to obszar widzenia obuocznego. Jeśli chodzi o psy, obejmuje ono około 250° – w zależności od rasy. Z kolei obszar widzenia dwuocznego – w porównaniu do nas – jest węższy i obejmuje tylko 30°-60°. Z racji tego, że czworonogi mają szerokie pole widzenia, to nie muszą się obracać, by mieć nas w zasięgu wzroku.

Wrażliwość na ruch

Psy lepiej widzą światełko mrugające, niż takie, które świeci cały czas. Ich wzrok jest bardzo wrażliwy na ruch, co wynika z ich wrodzonego instynktu łowczego – w przeciwieństwie do obiektów pozostających w bezruchu, których pies może nie zauważyć, poruszające się szybko obiekty są dla nich lepiej widoczne i to nawet przy słabym oświetleniu.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Magdalena Ciszewska

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się