Czy jack russell terrier dogada się z kotem? Cała prawda o relacjach JRT z innymi zwierzętami!

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Wielu osobom jack russell terrier wydaje się miłym pieskiem – małym, białym i naprawdę słodkim z uwagi na wykonywanie miliona sztuczek. Takie założenie ma w sobie jeden podstawowy błąd: podobnie jak inne czworonogi, ta myśliwska rasa jest słodka dopiero, gdy przejdzie odpowiednie szkolenie i jest właściwie wychowywana. Dotyczy to również życia z innymi zwierzętami pod jednym dachem.

jack russell terrier a inne zwierzęta

fot. Shutterstock

Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na zakup psa rasowego. Podstawową pobudką dla takiego wyboru powinien być charakter danej rasy, a nie wygląd. Niestety, często jest inaczej, dlatego wiele osób jest zaskoczonych tym, że jack może sprawiać tak wiele problemów w kontaktach z innymi stworzeniami. Jack russell terrier a inne zwierzęta – czy będą żyć w zgodzie?

Jack russell terrier a inne zwierzęta! Rasa ma znaczenie

Aby odpowiedzieć sobie częściowo na to pytanie, warto wrócić się do tego, w jakich okolicznościach i po co powstała ta rasa. Jest to typowy mały, myśliwski terier o dużym uporze i silnym charakterze. Łatwo się ekscytuje i z trudem wycisza, zwłaszcza gdy nie jest tego nauczony. Potrafi być odważny, ale również zapalczywy w swoim działaniu. Jego zadaniem było przede wszystkim wypłaszanie zwierzyny podczas polowania. Z czasem psy te wykorzystywano m.in. do tępienia szczurów w gospodarstwach.

Jak można się spodziewać, rasowe psy mają spory instynkt łowiecki. Uaktywnia się on zarówno wtedy, gdy znajdą świeży trop i fascynujący zapach, jak również wtedy, gdy zobaczą szybko poruszający się przedmiot. To właśnie wtedy instynkt pogoni każe im podążać za potencjalną zdobyczą. Na tym też często polega problem w kontaktach z innymi gatunkami zwierząt.

Jack russell terrier a inne zwierzęta! Wiek ma znaczenie

Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku przyzwyczajania jack russell teriera do np. kotów, królików czy gryzoni istotnym aspektem jest czas. Im wcześniej pozwolimy zwierzętom się zapoznać – najlepiej jeszcze w okresie, gdy pies nie jest w stanie zrobić drugiemu zwierzęciu krzywdy – tym łatwiejsza będzie adaptacja. Szczenięta, które od urodzenia czy wczesnych tygodni życia przebywają np. z kotami, są w stanie z nimi mieszkać przez całe życie. Warunek do wspólnej akceptacji jest jeszcze jeden: o wiele łatwiej jest psu zaakceptować to zwierzę, które zna życie z czworonogami i się ich nie boi. Omijamy wtedy dość istotny czynnik: naturalny instynkt i strach, którzy np. każe kotu uciekać podczas spotkania z psem. O wiele łatwiej będzie nawet dorosłemu psu dogadać się z takim kotem, który nie będzie zainteresowany ucieczką. Nie będzie bowiem jawił się jako obiekt polowania.

Jack russell terrier a inne zwierzęta! Jak przebiega proces akceptacji?

Przede wszystkim nie ma jednego sposobu na to, aby przeprowadzić proces zapoznania jack russell teriera i kota, królika czy szczura. Już sam gatunek zwierzęcia nieco wskazuje nam na to, jaki ten kontakt będzie. W przypadku kota raczej nie zawsze kontrolowany, w przypadku małych zwierząt – pod kontrolą człowieka. Istnieją jednak podstawowe zasady dotyczące takich procesów:

1. Zwierzęta powinny mieć zapewnione bezpieczeństwo oraz możliwość ucieczki w miejsce odosobnione.

2. Proces nie może być zbyt intensywny, zwierzęta muszą mieć czas, aby najpierw poznać swój zapach, potem przywyknąć do swojego widoku i obecności.

3. Pies musi być kontrolowany, zwłaszcza gdy do końca nie wiemy, jaka będzie jego reakcja na zwierzę innego gatunku.

4. Nie należy doprowadzać do sytuacji konfliktowych, na przykład takich, w których zwierzęta mogą potencjalnie rywalizować o jedzenie, zabawki czy uwagę opiekuna.

Oczywiście, jest możliwe, aby jack russell terrier zamieszkał z innym zwierzęciem. Wiele zależy od temperamentu zwierząt, naszej cierpliwości oraz umiejętnego przeprowadzenia adaptacji. Warto mieć jednak z tyłu głowy myśl, że nie zawsze pogodzenie dwóch zwierząt różnych gatunków jest możliwe – i przygotować na tę ewentualność wyjście awaryjne.

Autor: Biały Jack

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się