15.05.2020
Ile razy dziennie karmić psa? Sprawdź, od czego to zależy!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ile razy dziennie karmić psa? Ile posiłków powinien dostawać czworonożny pupil i od czego zależy częstotliwość karmienia?
fot. Shutterstock
Nam, ludziom, niektórzy dietetycy zalecają spożywanie nawet 5 posiłków dziennie. W przypadku psów można spotkać się ze stwierdzeniem, że jeden posiłek na dobę wystarczy. Ile razy dziennie karmić psa, by sprostać jego żywieniowym potrzebom?
Ile razy dziennie karmić psa?
Opiekunowie domowych czworonogów często zastanawiają się, ile posiłków w ciągu dnia powinien dostawać ich pupil. Organizmy psów różnią się od naszych – nie można więc przekładać na ich żywienie ludzkich zwyczajów i reguł. Musimy też pamiętać, że ich potrzeby to także kwestia indywidualna. Dlatego to, ile razy dziennie karmić psa, zależy od kilku czynników. Zaliczają się do nich między innymi wiek, poziom aktywności i stan zdrowia psów.
Najmłodsze czworonogi
Rosnące organizmy szczeniaków mają ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze – w końcu rozwijają się niezwykle szybko! Małe psiaki nie posiadają jednak zbyt obszernych żołądków i nie są w stanie zjeść na raz tyle, ile dziennie potrzebują. Dlatego dzienną porcję pokarmu należy podzielić im na kilka, najlepiej równych, posiłków. Szczeniaki poniżej 12. tygodnia życia należy karmić przynajmniej cztery razy dziennie, niewielkimi porcjami. Między 3. a 6. miesiącem życia czworonogi mogą otrzymywać już tylko trzy posiłki w ciągu dnia. Półrocznego zwierzaka możemy natomiast karmić jak dorosłego psa.
Dorosłe psy
Po zakończeniu okresu wzrostu domowe czworonogi powinny być karmione dwa razy dziennie. Dzienną porcję karmy najlepiej podzielić na dwie równe części i podawać o stałych porach. Dzięki temu unikniemy nadmiernego rozciągnięcia żołądka i sytuacji, w której pies mógłby czuć niepotrzebny głód. Psy uprawiające sporty, takie jak agility, flyball czy canicross, potrzebują znacznie więcej energii i pokarmu, niż zwyczajne kanapowce. Ich dzienną porcję jedzenia można rozłożyć na większą liczbę posiłków. Natomiast zwierzęta cierpiące na różne dolegliwości związane z układem pokarmowym czy choroby przewlekłe powinny być karmione według zaleceń lekarza weterynarii.
Seniorzy
Opiekunowie starszych, ale wciąż zdrowych czworonogów powinni podawać swoim podopiecznym przynajmniej dwa posiłki dziennie. Badania udowodniły, że serwowanie psom seniorom więcej, niż jednego posiłku dziennie zwiększa ich aktywność, niweluje negatywne skutki starzenia i pozytywnie oddziałuje na ich zdrowie. W przypadku chorych psów schemat żywienia należy skonsultować z weterynarzem i psim dietetykiem.
Kiedy karmić psy?
Niezależnie od wieku czy wielkości czworonogów, serwowane im posiłki powinny być podawane o stałych porach dnia. Ustalenie takiego schematu ureguluje pracę żołądka i wydzielanie soków trawiennych w porze posiłku, co wspomaga procesy trawienne. Pilnowanie żywieniowego rozkładu dnia pomoże także uniknąć wrzodów żołądka, wymiotów z zawartością żółci i wielu innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Ważne, by przy wyznaczaniu pór posiłków wziąć pod uwagę nie tylko nasz codzienny tryb życia, ale także aktywność czworonoga. Psy nie powinny być karmione bezpośrednio przed i po wysiłkach, takich jak spacer czy trening. Pozwoli nam to na zmniejszenie ryzyka groźnego dla życia pupila skrętu żołądka.
Z czego powinny składać się psie posiłki?
Każdy podawany posiłek powinien być zbilansowany pod kątem wartości odżywczych. Zdecydowanie niewskazane jest zastępowanie jednego posiłku pełnoporcjowej karmy przysmakami, resztkami z obiadu czy też wątróbką. Takich dodatków nie należy podawać kosztem zbilansowanej karmy. Jeśli chcemy zapewnić pupilowi smaczną i urozmaiconą dietę, powinniśmy zdecydować się na zakup mokrej karmy w różnych smakach.
Jedną z takich różnorodnych, wysokiej jakości karm jest linia Superfood. To doskonałe połączenie soczystej wołowiny, kaczki lub egzotycznych gatunków mięs z warzywami i owocami, które przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym zwierzakom. Te kulinarne specjały są źródłem pełnowartościowego białka oraz cennych kwasów tłuszczowych z grupy n-3 oraz n-6. Dodatek warzyw i owoców bogatych w substancje biologicznie czynne, istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, poprawią perystaltykę jelit.
Innym sposobem na zapewnienie psom zbilansowanej i różnorodnej diety jest zamienne stosowanie granulek i posiłków złożonych z pełnoporcjowej karmy mokrej. W tym celu doskonale sprawdzą się karmy Luger’s. Półwilgotna karma dla psów Luger’s dzięki swojej nowatorskiej, bezzbożowej formule to prawdziwy raj dla psiego podniebienia. Najlepsze uzupełnienie dla niej stanowi mokra karma z tej samej linii, w skład której wchodzi jeleń, kaczka, indyk lub jagnięcina z dodatkiem mięsa wołowego oraz wartościowych warzyw i owoców. Podawanie naprzemiennie półwilgotnej i mokrej karmy o różnych smakach sprawi, że psie posiłki będą urozmaicone i zapewnią czworonogowi wszystkie cenne dla jego organizmu składniki.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.