28.08.2015
Fakty i mity o pchłach – tylko nieestetyczne czy także groźne?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mycoplasma, Rickettsia, Dipylidium… Te egzotycznie brzmiące nazwy określają tylko (bądź aż!) niektóre z organizmów, które mogą być przenoszone przez pchły. Przez wiele lat były one uważane za pasożyty jedynie uprzykrzające życie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Po wnikliwych badaniach okazało się, że pchły są czymś więcej niż zakłócającymi spokój owadami. Co więcej warto o
nich wiedzieć?
fot. archiwum
1) Ludzka, psia, kocia?
U psów najczęściej występującym gatunkiem pchły jest… pchła kocia (Ctenocephalides felis)! Poza nią na naszych czworonogach mogą pasożytować tzw. pchły psie (Ctenocephalides canis), pchły ludzkie (Pulex irritans), a także te, które występują u drobiu, gryzoni lub dzikich zwierząt. Naturalnie to działa także w drugą stronę – człowiek z łatwością może się zarazić pchłami od swojego psa.
2) Tylko gryzie?
Pchły to owady krwiopijne. Dla dorosłego, zdrowego psa ilość krwi wypitej przez pasożyty jest prawie nieodczuwalna. Inaczej to wygląda w przypadku szczeniąt, psów miniaturowych oraz zwierząt chorych i geriatrycznych. Utrata krwi może być dla nich nawet śmiertelna.
3) To uczulenie czy coś więcej?
Powszechnie wiadomo, że wiele psów jest uczulonych na pchlą ślinę. Jednak alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) to nie jedyna choroba, która jest związana z pasożytowaniem pcheł. Nie jest ona również najgroźniejsza z poznanych do tej pory. Otóż pchły są wektorami różnych pasożytów, od bakterii aż po tasiemce. Zawsze warto, w przypadku wystąpienia zapchlenia u pupila, zapytać lekarza weterynarii o ewentualne ryzyko zachorowania na inne choroby, takie jak na przykład tasiemczyca, riketsjoza, mykoplazmoza oraz bardziej egzotyczne – dżuma bądź tularemia.
4) Czy wystarczy preparat przeciwpchelny?
Niestety nie. Lwia część populacji pcheł znajduje się poza naszym pupilem. Kluczem do sukcesu jest poinformowanie lekarza o utrzymywaniu innych zwierząt w domu, zastosowanie odpowiedniego leczenia u wszystkich zagrożonych pupili oraz dokładne oczyszczenie środowiska, w którym żyją.
5) Już jesień. Czy warto dalej zabezpieczać psa?
Oczywiście! Dorosłe pchły co prawda mogą przeżyć jedynie pięć dni w 10°C, jednak czasem tylko tyle wystarcza, aby złożyły jaja i dały początek kolejnym osobnikom, które w różnych stadiach rozwojowych ukrywają się w domowych zakamarkach.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined