28.08.2015
Fakty i mity o pchłach – tylko nieestetyczne czy także groźne?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mycoplasma, Rickettsia, Dipylidium… Te egzotycznie brzmiące nazwy określają tylko (bądź aż!) niektóre z organizmów, które mogą być przenoszone przez pchły. Przez wiele lat były one uważane za pasożyty jedynie uprzykrzające życie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Po wnikliwych badaniach okazało się, że pchły są czymś więcej niż zakłócającymi spokój owadami. Co więcej warto o
nich wiedzieć?
fot. archiwum
1) Ludzka, psia, kocia?
U psów najczęściej występującym gatunkiem pchły jest… pchła kocia (Ctenocephalides felis)! Poza nią na naszych czworonogach mogą pasożytować tzw. pchły psie (Ctenocephalides canis), pchły ludzkie (Pulex irritans), a także te, które występują u drobiu, gryzoni lub dzikich zwierząt. Naturalnie to działa także w drugą stronę – człowiek z łatwością może się zarazić pchłami od swojego psa.
2) Tylko gryzie?
Pchły to owady krwiopijne. Dla dorosłego, zdrowego psa ilość krwi wypitej przez pasożyty jest prawie nieodczuwalna. Inaczej to wygląda w przypadku szczeniąt, psów miniaturowych oraz zwierząt chorych i geriatrycznych. Utrata krwi może być dla nich nawet śmiertelna.
3) To uczulenie czy coś więcej?
Powszechnie wiadomo, że wiele psów jest uczulonych na pchlą ślinę. Jednak alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) to nie jedyna choroba, która jest związana z pasożytowaniem pcheł. Nie jest ona również najgroźniejsza z poznanych do tej pory. Otóż pchły są wektorami różnych pasożytów, od bakterii aż po tasiemce. Zawsze warto, w przypadku wystąpienia zapchlenia u pupila, zapytać lekarza weterynarii o ewentualne ryzyko zachorowania na inne choroby, takie jak na przykład tasiemczyca, riketsjoza, mykoplazmoza oraz bardziej egzotyczne – dżuma bądź tularemia.
4) Czy wystarczy preparat przeciwpchelny?
Niestety nie. Lwia część populacji pcheł znajduje się poza naszym pupilem. Kluczem do sukcesu jest poinformowanie lekarza o utrzymywaniu innych zwierząt w domu, zastosowanie odpowiedniego leczenia u wszystkich zagrożonych pupili oraz dokładne oczyszczenie środowiska, w którym żyją.
5) Już jesień. Czy warto dalej zabezpieczać psa?
Oczywiście! Dorosłe pchły co prawda mogą przeżyć jedynie pięć dni w 10°C, jednak czasem tylko tyle wystarcza, aby złożyły jaja i dały początek kolejnym osobnikom, które w różnych stadiach rozwojowych ukrywają się w domowych zakamarkach.
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
undefined
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined