25.02.2005
Pytania z forum
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy cena rodowodowego szczeniaka labradora retrievera zależy od umaszczenia?
Kupiłem psa z hodowli. Ma nosówkę. Hodowla nie poczuwa się do odpowiedzialności. Co robić?
Od którego miesiąca życia można badać szczenię pod kątem dysplazji?
fot. Shutterstock
Droższe kolory
Czy cena rodowodowego szczeniaka labrador retrievera zależy od umaszczenia?
Zdarza się, że niektórzy hodowcy sprzedają labradory czekoladowe po wyższej cenie niż biszkoptowe i czarne. Wynika to z faktu, że jeszcze do niedawna kolor ten występował w Polsce niezmiernie rzadko. Pamiętajmy jednak, że czekoladowe retrievery są w większości słabsze eksterierowo. Nie zawsze mają także odpowiedni odcień sierści i kolor oczu. Teraz nie ma już większych problemów z kupnem szczeniaka o tym umaszczeniu, choć często na odpowiedniego pieska trzeba trochę poczekać. Wyższa cena nie może jednak zależeć tylko od rzadkiej maści. Szczeniak musi być przede wszystkim pełnowartościowy, a więc zdrowy i poprawny eksterierowo, czyli bez wad uniemożliwiających mu w przyszłości karierę wystawową lub hodowlaną.
Podobnie jest w przypadku innych ras, np. buldoga francuskiego i shar peia. U buldożków rzadka jest maść płowa w odcieniach od beżowej po rudą. U shar peia rzadkością są osobniki czekoladowe, błękitne i kremowe. Tak jak w przypadku labradora sam kolor sierści nie wystarczy jednak, aby żądać za szczeniaka wyższej ceny.
Na ogół umaszczenie nie ma wpływu na cenę psa (chociaż zdarzają się chwilowe mody). Liczy się przede wszystkim pochodzenie zwierzęcia, zdrowie jego rodziców, zarówno fizyczne, jak i psychiczne (wyniki badań np. oczu, prześwietlenie na dysplazję, testy psychiczne), ich sukcesy wystawowe i renoma hodowli. (Jolanta Tarułka)
Chore szczenię
Kupiłem psa z hodowli. Ma nosówkę. Hodowla nie poczuwa się do odpowiedzialności. Co robić?
W takim przypadku mogą mieć zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, regulujące problem rękojmi za wady. Art. 556. § 1. stanowi: Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę…, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego,… W tym przypadku szczenię „nie ma właściwości” w postaci zdrowia. Z takiej odpowiedzialności sprzedawca jest zwolniony jedynie jeśli kupujący wiedział o istnieniu wady w chwili zawarcia umowy. Należy zatem ustalić, czy pies był zdrowy w momencie sprzedaży, czy też nie.
Zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce /par. 16 lit. j/ hodowca ma obowiązek wydawać nabywcom szczenięta gdy ukończyły one 7 tygodni, wraz z książeczką zdrowia. Na podstawie wpisów do książeczki, daty odebrania psa oraz opinii weterynaryjnej można spróbować ustalić, w którym momencie doszło do zarażenia. Jest to jednak o tyle kłopotliwe, że w przypadku nosówki okres inkubacji choroby (od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów) wynosi od 3 do 7 dni – a więc pozostają 4 dni, które mogą być dyskusyjne.
Sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej /art. 559/. Aby nie utracić uprawnień z tytułu rękojmi, należy zawiadomić sprzedawcę o wadach w ciągu miesiąca /art. 563/. Jeżeli rzeczywiście sprzedano chorego psa, kupujący może żądać obniżenia ceny, naprawienia szkody, może też odstąpić od umowy. W tej konfliktowej sytuacji wskazany byłby kontakt ze Związkiem Kynologicznym. (Bartosz Radzimowski)
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined