09.03.2018
Jak żywić psa po sterylizacji, by zanadto nie przybrał na wadze?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies po zabiegu sterylizacji i kastracji wymaga odpowiedniej diety. Jak powinno wyglądać żywienie psa po sterylizacji?
fot. Shutterstock
W Polsce prawdopodobnie około 1,5 mln psów i suk zostało już poddanych sterylizacji (kastracji). Zabieg ten przynosi także wiele innych korzyści, jeśli właściciel dba o odpowiednią dietę pupila. Jak powinno wyglądać żywienie psa po sterylizacji?
Kiedy kastrować
Zabieg można przeprowadzić u zwierząt bardzo młodych (7-10 tyg.), tuż przed osiągnięciem dojrzałości (suczki przed cieczką, psy w wieku 6-9 miesięcy) lub w wieku późniejszym. Decyzję o terminie powinien podjąć lekarz weterynarii.
Badania szczeniąt poddanych zabiegowi wczesnej sterylizacji wykazały, że ich rozwój i zachowanie nie różniły się istotnie od rozwoju i zachowania niesterylizowanego rodzeństwa. Wiele osób uważa, że psy po zabiegu są ospałe i nie nadają się na przykład do uprawiania psich sportów.
W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Ich charakter staje się po nim stabilniejszy, dzięki czemu lepiej i wytrwalej wykonują komendy. Wystarczy przyjrzeć się psom pracującym (np. asystentom i przewodnikom), których większość poddaje się zabiegowi kastracji. Co pozwala im bez zakłóceń wykonywać obowiązki. Kastracja w połączeniu z terapią behawioralną jest także polecana jako metoda łagodzenia agresji u psów (szczególnie u dominujących i nerwowych samców).
Żywienie psa po sterylizacji
Coraz częściej sterylizacja jest wykonywana krótko przed osiągnięciem przez psa czy suczkę dojrzałości. Kończy się wtedy faza intensywnego wzrostu, a zatem zmniejszają się potrzeby energetyczne. Sam zabieg nie powoduje jednak – jak się powszechnie uważa – że pies zaczyna tyć. Po sterylizacji następuje zmniejszenie działania hormonów płciowych. W wyniku czego potrzeby energetyczne czworonoga spadają o 20 proc.
Jeżeli właściciel nie uwzględni tego, że żywienie psa po sterylizacji powinno być mniej kaloryczne, szybko zaobserwuje, że zwierzak tyje. Podstawową zasadą powinno być dokładne dawkowanie karmy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Najlepiej jest ważyć ją na wadze kuchennej. Jeżeli właściciel podaje posiłki przygotowywane samodzielnie, musi ich objętość i kaloryczność skonsultować ze specjalistą żywienia zwierząt.
Co podać z miski
Wiele osób stosuje karmy typu „light” w odżywianiu zwierzęcia po zabiegu, jednak dużo korzystniejsza jest – jeśli zwierzę nie wymaga odchudzania – karma dla zwierząt po zabiegu sterylizacji. Ma ona przeważnie inną kaloryczność. Dzięki czemu można dawać jej tyle samo, a czasem nawet więcej niż zwykłej karmy dla psów dorosłych. U zwierzaka po zabiegu z czasem rozwija się poczucie zwiększonego łaknienia i wtedy obniżenie kaloryczności pozwala podawać większą dzienną porcję, dzięki czemu zwierzę szybciej osiąga uczucie sytości.
Aby wzmocnić uczucie sytości, najlepiej podzielić dzienną porcję na 3-5 posiłków, w czym pomogą wielokomorowe miski czasowe. Pies nie powinien mieć dostępu do karmy przez całą dobę, ponieważ niepotrzebnie stymuluje to stale jego przewód pokarmowy, a także powoduje gorsze przyswajanie składników odżywczych.
W karmach dla psów po sterylizacji obniżono zawartość tłuszczu, aby zmniejszyć odkładanie się tłuszczu zapasowego. Zwykle jest w nich więcej wysokowartościowego białka pochodzącego ze świeżego kurczaka lub jagnięciny, co rekompensuje zmiany zachodzące w organizmie zwierzęcia po zabiegu.
Co podać z ręki
Smakołyki podawane psu np. podczas szkolenia także nie powinny zawierać dużo tłuszczu. W związku z tym trzeba wyeliminować wędliny, sery czy okrawki mięs. Tłuszcz zapasowy tworzy się też z łatwostrawnych węglowodanów, takich jak ciastka, chleb, ziemniaki, makaron, ryż, a nawet niektóre warzywa i owoce zawierające dużo cukrów prostych.
Smakołyki niezawierające zbyt dużo tłuszczu czy węglowodanów (np. służące do czyszczenia zębów przysmaki z włókien roślinnych czy odtłuszczone suszone paski mięsne) można podawać w ilości nieprzekraczającej 10 proc. masy zalecanej dziennej porcji suchej karmy.
Autor: Sybilla Berwid-Wójtowicz
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.