26.01.2017
Cieczka u psa – co to jest?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak się na nią przygotować?
fot. shutterstock
Popularne określenie rui u psów. Objawia się krwistym wyciekiem z dróg rodnych suki i trwa trzy tygodnie. W tym czasie suka staje się bardzo atrakcyjna dla samców.
Wilki i psy wielu ras pierwotnych mają cieczkę raz w roku. W ten sposób przystosowały się do warunków naturalnych – suka nie odchowałaby szczeniąt zimą. Wraz z udomowieniem i ludzką pomocą wiele suk zaczęło mieć cieczki dwa razy w roku. Odstęp między nimi często wynosi pół roku, lecz może być dłuższy lub krótszy (zwłaszcza u młodych suk).
Kiedy i na co być przygotowanym?
Pierwsza cieczka pojawia się zwykle w wieku 6-18 miesięcy, ale u ras olbrzymich – czasem dopiero gdy suka ma 2,5 roku. Jeśli jednak dwuletnia mała lub średnia suczka nie dostała jeszcze rui, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.
Dni płodne przypadają zwykle na 8.-14. dzień cieczki, ale lepiej nie spuszczać suki ze smyczy przez cały okres rui. Zdarza się bowiem, że nawet bardzo posłuszna psia panna przestaje wtedy słuchać. Również w ogrodzie nie należy zostawiać jej bez nadzoru, bo jakiś psi casanowa może przeskoczyć ogrodzenie.
Problem może stanowić plamienie krwią. Trzeba kupić suczce specjalne majtki w sklepie dla zwierząt albo założyć majtki dziecięce z wyciętą dziurą na ogon. Jako wymiennego wkładu można używać zwykłych podpasek lub wkładek higienicznych.
Jeżeli suka nie ma uprawnień hodowlanych, najlepiej definitywnie pozbyć się problemu cieczek i niechcianych szczeniąt, sterylizując ją.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.