Atopowe pchle zapalenie skóry. Jak pomóc psu, którego wszystko swędzi?

fot. Shutterstock

Twój podopieczny często się drapie, a na jego skórze widać coraz większe, ropiejące ranki? To może być atopowe pchle zapalenie skóry!

Wbrew pozorom pchły nie są jedynie problemem zaniedbanych i bezpańskich zwierzaków – nawet krótki kontakt z zapchlonym czworonogiem może sprawić, że nasz podopieczny złapie tego pasożyta! Pcheł u psa nie należy bagatelizować. Alergeny zawarte w ich ślinie mogą wywołać bardzo przykre dla psiaka atopowe pchle zapalenie skóry.

Atopowe pchle zapalenie skóry

APZS, czyli atopowe pchle zapalenie skóry to najczęstsza z występujących u psów dolegliwości skórnych o podłożu alergicznym. Przypadłość ta dosięga czworonogi mające alergię na alergeny zawarte w pchlej ślinie. Jednak nie każdy psiak zmagający się z pchłami będzie miał takie problemy. Nieraz nawet poważne zapchlenie u niewrażliwych psów nie wywoła tak silnych objawów, co pojedyncze ugryzienie pchły u psa alergika. Jak rozpoznać APZS u czworonoga i jak pomóc cierpiącemu na nie zwierzakowi?

Jak rozpoznać APZS u psa?

Pierwszą wskazówką, która może świadczyć o atopowym pchlim zapaleniu skóry, jest obecność pcheł. Uporczywe drapanie się, ocieranie o meble i wygryzanie sierści mogą sugerować nam obecność pasożytów skórnych, nie są jednak zupełnie jednoznaczne. Dlatego chcąc sprawdzić, czy nasz czworonóg ma pchły, możemy wykonać prosty test. Jeśli w sierści zwierzaka znajdziemy małe, czarne kropki, powinniśmy wyczesać je lub zebrać palcami na wilgotny papier. Jeśli w kontakcie z wilgocią zamienią się w czerwone plamki, świadczyć będą o obecności pcheł i ich odchodów. Jednak atopowe pchle zapalenie skóry nie zawsze wymaga obecności stada pcheł na psie. Jakie mogą być inne objawy tej przypadłości?

  • drapanie się w jednym lub wielu miejscach na ciele
  • ocieranie się o meble i dywany
  • rozdrapywanie skóry aż do powstania strupów i ran
  • silne zaczerwienienia w miejscu ukłucia przez pchłę
  • niepokój i rozdrażnienie

Jak pomóc psu cierpiącemu na atopowe pchle zapalenie skóry?

Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć w walce z APZS, jest wyeliminowanie pcheł ze skóry i otoczenia zwierzaka. W tym celu najlepiej sprawdzają się obroże, krople na kark lub tabletki chroniące czworonoga przed pasożytami skórnymi. Walcząc z pchłami, nie możemy też zapomnieć o dokładnym odkurzeniu lub wypraniu psich legowisk, dywanów i szczelin, w których może znajdować się gniazdo pcheł. W przypadku psów z rozległymi zmianami skórnymi i ranami powinniśmy udać się także do weterynarza, który odkazi rany i przepisze zwierzakowi odpowiednie leki. Niekiedy konieczne może być założenie psu kołnierza, który uniemożliwi czworonogowi dalsze wygryzanie i lizanie swędzących ran.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments