BBC nie pokaże wystawy Crufts 2009


Troska o zdrowie rasowych psów i ulżenie ich cierpieniom zdecydowały o tym, że po raz pierwszy od 1966 r. Brytyjczycy nie zobaczą najpiękniejszych czworonogów świata na ekranach swoich telewizorów.

Kilka miesięcy temu w BBC powstał i został wyemitowany film dokumentalny „Pedigree Dogs Exposed” (“Zagrożenia dla psów rasowych”), w którym przedstawiono, do czego prowadzi skupianie się w hodowli na wyglądzie i jak tragiczne są skutki kojarzenia blisko spokrewnionych czworonogów.

Można się było z niego dowiedzieć np., że cavalier king charles spaniele cierpią na syringomelię – chorobę neurologiczną wynikającą z tego, że ich czaszki są zbyt małe, by mogły pomieścić ich mózgi, boksery chorują na epilepsję, a buldogi mają kłopoty z przedostaniem się przez kanał rodny i przyjściem na świat. Film wywołał poruszenie w wielu środowiskach. Organizacje prozwierzęce Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) i Dogs Trust ogłosiły w związku z tym bojkot Międzynarodowej Wystawy Psów Crufts (odbywa się ona od 1891 roku, obecnie gromadziła ok. 150 tys. widzów), a marka Pedigree wycofała się ze sponsoringu o wartości 500 tys. funtów.

BBC po wewnętrznej dyskusji ze specjalistami zażądało od brytyjskiego Kennel Clubu wycofania z wystawy Crufts 12 najbardziej poszkodowanych ras. Ten się jednak na to nie zgodził, twierdząc, że sam także podejmuje działania w celu zlikwidowania nieprawidłowości w hodowli psów i że będzie to już widoczne na przyszłorocznej wystawie. Zaskarżył też BBC do Ofcomu – tamtejszego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. BBC podtrzymało jednak swą decyzję. Mark Evans z RSPCA uważa, że świadczy ona o trosce o dobro psów rasowych: – Setki i tysiące psów są narażone na cierpienia i choroby, ponieważ w ich hodowli zwraca się uwagę na wygląd zamiast na zdrowie i charakter – mówi. – Obecne standardy oceniania psów przez sędziów podczas wystaw są niewłaściwe i zachęcają do hodowania zdeformowanych zwierząt. Jest to niemoralne i należy temu położyć kres.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments